Domácí

Muž jezdí po školách a útočí na Mareše. Ministr řekl, jak proti tomu zakročí

Ministerstvo školství připravuje portál, na kterém se budou hodnotit lidé vystupující na základních a středních školách. Šéf resortu Petr Gazdík (STAN) to řekl televizi Nova v reakci na kauzu lektora Marka Pavlíka. Ten měl na svých přednáškách vykládat lži o soukromém životě Leoše Mareše. Šokující příběhy popsalo několik svědků z řad žáků i jejich rodičů.

Podle nespočtu svědectví objíždí manažer a lektor Marek Pavlík základní školy a na svých přednáškách se pak vydává za příbuzného Leoše Mareše. Před žáky měl třeba prohlašovat, že je moderátor nešťastný z narození dcery Alex, protože o ni vůbec nestál.

Mareše takové jednání vyděsilo a nechápe, jak mohou podobné věci zaznívat na školní půdě. Podle ministra školství Petra Gazdíka povolení k přednáškám udělují výhradně ředitelé. "V rámci bezpečnosti po některých minulých kauzách je přístup do českých škol výrazně omezen. Kdo dostane povolení vstoupit do školy, určuje ředitel školy. Záleží jen na něm, zda mu to povolení dá, nebo nedá," řekl televizi Nova.

Pravidlo se resort měnit nechystá, v přípravě je ale speciální portál, kde budou pedagogové moct přednášející hodnotit. "Národní pedagogický institut chystá stránky, na kterých budou jasně řečeny a hodnoceny příklady dobré praxe. Chceme ocenit ty, kteří přicházejí do školy s hodnotnou přednáškou, a naopak ti, kteří budou dělat takové věci, že třeba pomlouvají známé umělce, budou hodnoceni negativně a pak jim ten přístup do školy bude ztížen," prozradil Gazdík.

Související obsah

"Budou si to hodnotit sami ředitelé a učitelé, nikdo jim nebude říkat, co je dobré a co je špatné. Uvidíte tam jejich názory na jednotlivé přednášející ve škole," doplnil.

Pavlík měl před žáky vyprávět i to, že byl s Marešem v hospodě na pivu, kde se natáčelo. "Na kameru jste prý říkal, že hrozně milujete svoji ženu a že jste rád, že se vám narodila Alex. Pak ale kamera odešla a vy jste měl říct, že ji nemilujete a že chcete všechno skončit," napsal moderátorovi jeden ze žáků.

Podle lektora se jedná o nedorozumění. "Bylo to v rámci přednášky, kdy jsem popisoval střet reality s fikcí a mnoho lidí má slova pochopilo tak, že je to realita, kterou popisuji, protože milují Leoše Mareše. Ode mě však bylo prezentováno, že je to fikce," řekl Pavlík portálu eXtra.cz.

Ministerstvo školství přiznává, že některé přednášky na školách jsou mírně řečeno nestandardní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz