Koronavirus

Tragický dopad covidu-19. Počet obětí je téměř trojnásobný, tvrdí WHO

Tragický dopad covidu-19. Počet obětí je téměř trojnásobný, tvrdí WHO
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru si vyžádala téměř 15 milionů obětí po celém světě. Vyplývá to z odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO). Jedná se tak o trojnásobek toho, co úřady oficiálně nahlásily.

Podle oficiálních dat Světové zdravotnické organizace zemřelo od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021 v důsledku pandemie covidu-19 přibližně 5,4 milionu lidí. Odborníci z WHO však odhadují, že skutečný počet obětí je daleko vyšší.

Mrtvých má být údajně až o 9,5 milionu více, než bylo hlášeno. Vědcům ke zjištění dopomohla analýza nadúmrtí v daných letech, píše BBC. "Nadměrná úmrtnost je rozdíl mezi počtem zaznamenaných úmrtí a těmi, která by se očekávala, kdyby pandemie neexistovala," vysvětlila Samira Asma z WHO.

Související obsah

Počty zahrnují nejen úmrtí, která jsou přímo připisována covidu-19, ale také ta, která byla způsobena vedlejšími účinky nemoci, uvedl portál CNN. "Vědět, kolik lidí zemřelo kvůli pandemii, nám pomůže být lépe připraveni na další. Musíme ctít ztracené životy. Musíme se vzájemně podržet a vést naše politiky k odpovědnosti," má jasno Asma.

Řada zemí podle WHO počty značně podhodnotila. Jedná se například o Brazílii, Egypt, Indii, Indonésii, Mexiko, Peru, Rusko, Jihoafrickou republiku, Turecko nebo Spojené státy americké.

Například v Indii měly úřady uvádět až 10krát nižší počty zemřelých, než jaká byla skutečnost. Obětí v Egyptě mělo být podle WHO 11krát více, v Pákistánu osmkrát více nebo v Indonésii sedmkrát více.

"Tato data poukazují na dopad pandemie, ale také na potřebu všech zemí investovat do odolnějších zdravotnických systémů, které dokáží udržet zdravotnické služby během krizí, včetně silnějších zdravotnických informačních systémů," má jasno šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Pandemie covidu-19 v Česku slábne. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz