Zahraničí

Kunami už v Chorvatsku brzy nezaplatíte. Banka odhalila nové mince!

Kunami už v Chorvatsku brzy nezaplatíte. Banka odhalila nové mince!
Chorvatské eurové mince | Zdroj: Chorvatská národní banka

V Chorvatsku se bude od 1. ledna příštího roku platit eury. Kunami už tedy v zemi brzo nezaplatíte. Tamní centrální banka tento týden schválila podobu chorvatské eurové mince.

Chorvatská centrální banka ve středu schválila podobu eurové mince, kterou se v zemi bude od příštího roku platit. Na té je zobrazena kuna na štítu ve tvaru chorvatské šachovnice. Ačkoli tedy chorvatská měna končí, zvíře, podle kterého se jmenuje, zůstane.

Autory nové mince jsou Jagor Šunde, David Čemeljić a Fran Zekan. Za koncept a jeho zpracování dostali dohromady 100 tisíc kun (asi 334 tisíc korun).

Chorvatská banka obdržela celkem 192 návrhů na podobu mince. Do prvního kola rozhodovacího procesu se jich dostalo 135. Nakonec si Chorvaté vybrali tento design s kunou. Rozhodnutí schválila 20. dubna i Rada Evropské unie.

Související obsah

Centrální banka už schválila i mince dalších hodnot. Na dvou eurech bude mapa Chorvatska, na centu, dvoucentu a pěticentu hlaholicí napsaná zkratka HR a na mincích v hodnotě 50, 20 a 10 centů Nikola Tesla.

Podobu rubů mincí už ale někteří lidé kritizovali. Ozvala se například srbská média, která Teslu považují za Srba. Nelíbí se jim tedy, že by měl být na chorvatských mincích. V zemích bývalé Jugoslávie se o jeho národnosti vedou spory. Významný vědec se totiž narodil na území dnešního Chorvatska a jeho rodiče byli etničtí Srbové. 

Do eurozóny má Chorvatsko vstoupit 1. ledna 2023. Prvních 14 dnů bude možné platit i kunami, následně už však pouze eury.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz