Domácí

Do českých měst se vrací turisté. Návštěvnost se zvedla o desítky procent

Návštěvnost českých měst pomalu stoupá. Po pandemii se zvedla o několik desítek procent. V hlavním městě je to znát zejména na Karlově mostě a Pražském hradě.

I v sobotu večer se po Karlově mostě procházely davy lidí. Procházky večerní Prahou jsou nejen mezi turisty stále oblíbené. Turisty vylákalo ven samozřejmě i sobotní příjemné počasí.

Právě to hraje evidentně velkou roli, protože na začátku roku příliš velký zájem například o prohlídky mezi turisty nebyl. To se ale změnilo během Velikonoc, kdy se počet turistů v Praze skokově zvýšil. Největší zájem o českou metropoli mají cizinci nejčastěji se jedná o Italy, Francouze, Němce a Rakušany.

Na některých místech se počty turistů oproti předešlým rokům zvýšily až o 40 procent. Situace v některých oblíbených destinacích se dokonce blíží stavu před vypuknutím koronavirové pandemie. 

Související obsah

"Když si to srovnáme s rokem 2019, tak se dostáváme plus minus na stejné počty. Dva roky, které byly covidové, samozřejmě znamenaly mnohem nižší počty," uvedla místostarostka Kutné Hory Silvie Doušková. Mění se ale struktura návštěvníků. 

Návrat turistů zaznamenali i v Českém Krumlově. Slyšet je tam především čeština. Právě Češi tvoří až 80 procent klientely turistických míst. Města na to začínají rychle reagovat různými akcemi.

"Když se na kalendář podíváme, tak až do adventu máme plno, já doufám, že to bude odpovídat poptávce, nabídka je mimořádná," myslí si místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Související obsah

Pomalu se do měst mimo Prahu vracejí i cizinci. Zájem mají hlavně o vyhlášené památky. "O víkendech už vidíme klientelu především anglicky hovořící, ale také polskou, maďarskou, dokonce už se objevují Asiaté, Indové," sdělil kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko. 

Postupný návrat hostů zaznamenali také provozovatelé hotelů a penzionů. Je ale pomalejší. Třeba v Praze se jedná o více než 20procentní nárůst oproti loňskému roku. Ani v ostatních městech obsazenost lůžek zatím nepřekročila 30procentní hranici. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz