Domácí

Česko drtí drahota. Vláda představila kroky, které mají lidem pomoci

Ceny v Česku poslední dobou raketově rostou. Kabinet Petra Fialy (ODS) proto představil kroky, kterými chce lidem pomoci. Na různá opatření letos vláda vydá ze státního rozpočtu zhruba 100 miliard korun.

Soubor opatření i web, na kterém mají mít lidé možnost zjistit, zda mají nárok na nějakou pomoc od státu, vláda nazvala Deštník proti drahotě. "Deštník jsme rozdělili podle cílových skupin tak, aby pro občany bylo jednoduché se v jednotlivých formách pomoci a podpory zorientovat," vysvětlil Fiala.

Informační portál má zároveň sloužit jako návod, jak má zájemce o podporu nárok uplatnit. "Opatření děláme systematicky, cíleně, děláme je tak, abychom pomohli těm, kteří si s tou situací sami pomoci nemohou," řekl premiér.

Meziroční růst cen je podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvyšší za posledních téměř 30 let. Inflace v dubnu dosáhla více než 14 procent. "Drahota samozřejmě dopadá na každodenní život našich občanů. Na některé velmi tvrdě, a proto naše vláda přijímá řadu opatření, která zmírňují dopady rostoucích cen," prohlásil Fiala.

Související obsah

​Nejvyšší částka, tedy 47 miliard korun, padne na zvýšení důchodů v lednu a červnu. Zvýšení slevy na poplatníka pro letošní rok si vyžádá z rozpočtu 12 miliard a na jednorázovou podporu rodin s dětmi vláda počítá s 10 miliardami korun.

"Pomáháme seniorům, těm, kteří se dostávají do existenčních problémů, a snažíme se také pomoci střední třídě, pomoci rodinám s dětmi, samoživitelům a samoživitelkám," shrnul opatření vlády její předseda.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude možné v polovině července začít vyplácet mimořádný příspěvek 5 tisíc korun na dítě rodinám, které nemají potomka staršího 18 let a jejichž roční příjem není vyšší než milion korun hrubého.

"Vláda si z lidí dělá legraci". Podívejte se, jak okomentoval Deštník proti drahotě Karel Havlíček (ANO):

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz