Zajímavosti

Sprostá slova a nadávky. Režisér Troška se pořádně rozčílil na kolegy

Slavný režisér Zdeněk Troška v otevřeném rozhovoru pro Život ve hvězdách prozradil, proč už nebude nikdy točit filmy. Někteří kolegové mu hnuli žlučí, vysvětlil proč.

Kameňák, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, Bota jménem Melichar, O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo legendární trilogie Slunce seno. Ať jde o nejznámější české komedie nebo pohádky, tak za nimi hledejte jméno Zdeňka Trošky. Jak to tak vypadá, dalších filmů se už od něj nedočkáme.

"Už jsem skončil, mám spoustu knih, které jsem si za život koupil s tím, že až budu v důchodu, že si je přečtu. Čtu rychle a opravdu můžu říct zběsile, dokud na to ještě vidím, a za druhý, jak říkám, už se poflakuje okolo ten mizera Alzheimer," říká se smíchem Troška.

Spokojený důchodce se vrhl na operu, což je jeho celoživotní láska. "Spousta lidí je překvapená, protože si myslí, že jsem jenom na ty srandičky nebo pohádky, ale mojí vášní je vážná muzika, opery, koncerty, symfonie a balety," překvapuje Troška.

Související obsah

​​Na jeho seznam děl se tak před pár lety připsalo režírování několika oper. Carmen, Faust a Markétka nebo Čarostřelec a jednou z nich je i ta nejznámější od Antonína Dvořáka, Rusalka. Když se ho zeptáte na jiná režisérská provedení, nebere si servítky.

"Rusalku z Bruselu v divadle La Monnaie, to je na žalobu. To provedení je opravdu na nakopání do pr**le ze předu. Protože se odehrává v současnosti u vchodu z metra, Rusalka je prostitutka, princ je námořník, který tam přijde se svými zhulenými přáteli. Naproti metru je barák, kde bydlí vodník se svojí šílenou ženou a dole pod tím je sexshop. No je to strašné," říká režisér.

Zanechalo to v něm velmi silný dojem. "Jsem rozčílený, ale jak je možné, že si ti režiséři dovolí takhle tu operu zku**it. Muzika je romantická pohádková, text je romantický pohádkový, co tam má co dělat prostitutka," říká celý bez sebe režisér.

Související obsah

​Ve většině filmů Zdeňka Trošky nechybí starší postavy, některé se časem staly legendárními. "Jeden novinář mi říkal, jestli nejsem náhodou divný, protože všichni moji kolegové mají samé modelky a já že mám staré báby. Prý jestli nejsem gerontofil," směje se Troška.

Podal tedy jasné vysvětlení. "Já povídám, mladý muži, oni mají ty vycházející hvězdy a já mám ty zapadající. A s těma babčama je daleko větší sranda než s těmi umělými silikonovými," doplnil Troška.

Zdeněk Troška má ještě nesplněné sny. Mrzí ho, že nenatočil druhý díl Andělské tváře a Doktora od jezera hrochů, podle něj by ty druhé díly byly ještě lepší než první. "Už to dělat nebudu. Dostal jsem nabídky z operních domů v Česku a na Slovensku, ale už ne, děkuju, stačilo. Sednu si na zahradu u nás a koukám pánu Bohu do oken s knížkou, poslouchám si muziku a jsem opravdu nejšťastnější Troška na světě," uzavírá.

Iveta Maurerová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz