Domácí

Tísnivá situace uprchlíků na hlavním nádraží. Děti musejí spát na zemi

Spor o romské uprchlíky, kteří nocují na hlavním nádraží v Praze, vyústil v otevřený boj mezi vládou a hlavním městem. Úřady nevědí, co s nimi, a problém nevyřeší ani narychlo vybudovaný stanový tábor v Troji. Ten má mít totiž kapacitu pouze 150 lidí. Podle humanitárních pracovníků jsou ale na nádraží až čtyři stovky uprchlíků.

Primátor Zdeněk Hřib viní z obtížné situace s romskými uprchlíky vládu a vyhrožuje uzavřením asistenčního centra, které běžence registruje. Situaci navíc komplikuje fakt, že řada uprchlíků má kromě ukrajinského také maďarské občanství, a nemá tak právo na humanitární pomoc.

Lidé na hlavním nádraží žijí v nedůstojných podmínkách. Děti spí na chladné zemi ve špíně a nepořádku. Nemají dostatek informací a nevědí, co s nimi bude. "Už jsme tu 10 dní. Není zde žádné bydlení. Zaregistrovali nás. Řekli, že přijdou v pondělí. Ale nevím, jestli nám dají bydlení," stěžovala si jedna z uprchlic.

Související obsah

Velká část romských uprchlíků má dvojí občanství. Pokud mají občanství v některé zemi Evropské unie, tak u nás už nemají nárok na humanitární pomoc. U jiných je zase problém s identifikací, protože přijeli bez dokladů.

Aktuálně je ale na nádraží k dispozici pouze 260 lůžek. Zbytek musí spát v dekách na zemi. Situaci by mohlo alespoň částečně zlepšit stanové městečko v pražské Troji, které vyrostlo na pokyn ministra vnitra. Mělo by se tam o víkendu přesunout zhruba 150 uprchlíků.

Kdy bude pro uprchlíky otevřené stanové městečko? Podívejte se na rozhovor s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem a ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS):

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz