Zahraničí

Další rána pro Rusko. Do NATO podá přihlášku i Švédsko

Další rána pro Rusko. Do NATO podá přihlášku i Švédsko
Švédští mariňáci Zdroj: Profimedia

Švédsko v nejbližších dnech podá oficiální přihlášku do NATO. Podle agentury Reuters vstup země do Severoatlantické aliance podpořila vládní Švédská sociálnědemokratická strana. Podobně jako Švédsko už v neděli oznámilo brzké podání přihlášky do NATO také Finsko.

Vládní Švédská sociálnědemokratická strana (SAP) v neděli oficiálně podpořila vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Podle předsedkyně strany a premiérky Magdaleny Anderssonové by měla země svou žádost o vstup do Aliance podat v průběhu příštích několika dní, uvedla agentura Reuters.

SAP přitom až donedávna byla proti vstupu Švédska do NATO. Stejný postoj strana vyjádřila i při svém posledním sjezdu loni v listopadu. Názor sociálních demokratů však změnil ruský vpád na Ukrajinu. Pro Švédsko jde o výraznou změnu v zahraniční politice, protože posledních 200 let zachovávalo vojenskou neutralitu.

Související obsah

Dříve v neděli už svůj zájem o vstup do Aliance oficiálně potvrdilo sousední Finsko. Oznámil to finský prezident Sauli Niinistö na konferenci spolu s premiérkou Sannou Marinovou. "Dnešek je historický den. Začíná nová éra," řekl Niinistö.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz