Zahraničí

Finský parlament podpořil vstup do NATO. Švédové podepsali přihlášku

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindová v úterý podepsala přihlášku země do Severoatlantické aliance (NATO). Podat ji Švédové chtějí společně s Finskem. Vstup do NATO v úterý podpořil finský parlament.

"Přijde mi to velké a vážné. Děláme to, co si myslíme, že je pro Švédsko nejlepší," prohlásila při podpisu přihlášky do NATO Lindová. Podat chce přihlášku Švédsko společně s Finskem, uvedla stanice SVT.

Vstup do NATO už podpořil finský parlament. Debata začala už v pondělí a k hlasování se finští zákonodárci dostali v úterý odpoledne. Z 200 poslanců jich pro vstup bylo 188, osm zákonodárců bylo proti, oznámil podle agentury Reuters předseda parlamentu Matti Vanhanen.

Ve čtvrtek navštíví švédská premiérka Magdalena Anderssonová i finský prezident Sauli Niinistö Bílý dům. Americký prezident Joe Biden s nimi chce podle agentury AP vstup do NATO probrat. 

Rozhodnutí Švédska a Finska se Rusku nelíbí. "Skutečnost, že v důsledku toho nebude posílena bezpečnost Finska a Švédska, je nám zcela jasná," prohlásil podle deníku The Guardian ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Neměli by žít v iluzi, že se s tím smíříme," uvedl.

Související obsah

Proti se postavilo i Turecko, které je členem NATO. Prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že vstup ani jednoho státu do NATO nepodpoří. Zopakoval tak prohlášení tureckého ministra zahraničí z minulého týdne. "Země podporující terorismus by neměly být spojenci v NATO," řekl tehdy.

Například Německo ale očekává, že Erdogan změní názor. "Všechna rozhodnutí musí být přijímána jednomyslně a je důležité, abychom s Tureckem intenzivně hovořili. Nakonec ale připojení dvou tak silných zemí, jako jsou Švédsko a Finsko, znamená posílení NATO. Jsem přesvědčena, že o tom přesvědčí i Turecko," řekla německá ministryně obrany Christine Lambrechtová.

Reportáž z Televizních novin o snaze Finska vstoupit do NATO:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz