Česká Evropa

Blíží se předsednictví Česka v Radě EU. Přípravy na zahájení jsou v plném proudu

Česko převezme předsednictví v Radě Evropské unie prvního července. Přípravy na slavnostní zahájení, jehož součástí je také kulturní program pro veřejnost, jsou už v plném proudu. A jsou už také známi i někteří hosté. Na zahajovacím koncertu v pražském Rudolfinu zahraje úspěšný klavírista Tomáš Kačo.

Catering, tlumočení nebo zajištění míst, kde se budou jednotlivé akce konat –⁠ přípravy na předsednictví pokračují a čas se krátí. Organizátoři se teď soustředí hlavně na zahajovací koncert, na kterém vystoupí klavírní virtuos Tomáš Kačo. Pro české předsednictví složil speciální skladbu.

"Stronger than yesterday, což znamená silnější než včera. Celkově je to velmi energická nabitá skladba. Upřímně mi to ještě ani nedochází, jak je to velká čest. Budou tady politici z celé Evropy a je to určitě velká zodpovědnost," svěřil se klavírista.

Související obsah

​Zahajovací koncert k českému předsednictví se uskuteční v pražském Rudolfinu 8. července. Na území České republiky se počítá s 320 akcemi, včetně pracovních jednání. Lidé se můžou těšit třeba na koncerty nebo výstavy.

"Dále bude výstava a soubor diskusí a konferencí v DOXu. Poté připravujeme spolupráci s Designblokem, kde bude také výstava, která se poté přesune do Moravské galerie v Brně," prozradil mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Marek Zeman.

Související obsah

​Předsednictví otevře zasedání vlády a Evropské komise v Litomyšli 1. července. "My z toho máme určitě radost a je to pro nás velká čest. Je za tím určitě nějaká práce, psali jsme dopisy, lobbovali. A myslím, že Litomyšl je město, které se může chlubit. Zde bylo investováno mnoho evropských peněz," vyjádřil se starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Hlavní summit předsednictví se pak má konat na Pražském hradě. Termín ani jeho podoba zatím jasná není. Úřad vlády připravuje i sadu dárkových předmětů. Mezi nimi měly být původně ponožky odkazující na Václava Havla, nahradily je ale ručníky s logem českého předsednictví.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz