Zajímavosti

Nejen přejídání se. K obezitě přispívá i faktor, jemuž se nelze vyhnout

Nejen přejídání se. K obezitě přispívá i faktor, jemuž se nelze vyhnout
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Chemické znečištění životního prostředí přispívá k nárůstu obezity, tvrdí rozsáhlý přehled vědeckých studií. Existují dokonce důkazy, které tvrdí, že se toxiny mohou přenášet z generace na generaci a přispívat tak k obezitě dětí.

Takzvané obezogeny nejsou neznámým termínem. Jedná se o chemické látky, které mohou přispět k narušení metabolismu, jehož důsledkem může být právě i obezita. Desítky odborníků, kteří za přehledem vědeckých studií stojí, jsou toho názoru, že medicína by měla brát tento fakt v potaz.

O přehledu informoval britský internetový deník The Guardian. Myšlenka, že obezogeny mohou ovlivňovat způsob, jakým tělo reguluje naši hmotnost, ale zatím není součástí hlavního proudu medicíny. "Je to velmi důležité, protože současná klinická léčba obézních pacientů je žalostně nedostatečná," tvrdí vědci.

Související obsah

​"Současné zaměření je na kalorie. Když jíte více kalorií, budete přibírat. A až budete obézní, dají vám na to dietu, léky nebo podstoupíte operaci. Pokud by to skutečně fungovalo, měli bychom vidět pokles míry obezity, ale to se neděje. Obezita stále stoupá, zejména u dětí," řekl hlavní autor jedné ze tří přehledových studií, biochemik Jerrold Heindel.

Plastové výrobky či pesticidy

Vysvětlení může poskytnout hypotéza, podle které za tím stojí právě chemické látky znečišťující životní prostředí kolem nás. Ve vědeckém přehledu je uvedeno zhruba 50 těchto toxinů, u kterých studie dobře prokázaly obezogenní účinky. Patří mezi ně Bisfenol A (BPA) a ftaláty, které se používají při výrobě plastů.

Dalšími obezogeny jsou různé pesticidy či dioxiny, které vznikají především při výrobě pesticidů, chlorovaných látek a podobně, ale také při lesních požárech nebo erupcích sopek. Vliv má také znečištěné ovzduší. Několik studií prokázalo spojitost mezi vystavením znečištěnému ovzduší a obezitou v raném věku.

Související obsah

​Těmto toxinům se nevyhne prakticky nikdo, jsou všude kolem nás. V obalech od potravin, nádobí, nábytku, dětských autosedačkách, dokonce i některých antidepresivech.

Zranitelné děti

Znepokojivé je zejména zjištění, že některé chemické látky se mohou přenášet z generace na generaci tím, že způsobují mutace genů. Malé děti jsou vůči obezogenům nejzranitelnější. "Studie prokázaly, že vystavení toxinům v děloze a v raném věku nevratně změnilo programování různých částí metabolického systému a zvýšilo náchylnost k přibývání na váze," tvrdí vědci.

Obezogeny podle nich narušují tělesný "matabolický termostat". Mohou například ovlivnit počet a velikost tukových buněk, měnit signály, díky kterým mají lidé pocit sytosti, funkci štítné žlázy či ovlivnit mikrobiom ve střevech. "Ukazuje se, že chemikálie znečišťující životní prostředí mají tyto vedlejší účinky," konstatoval jeden z autorů recenzí vědeckých studií, profesor Robert Lustig z Kalifornské univerzity.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz