Domácí

Fiala jednal s expertním týmem Zemana. Na válku máme stejný názor, říká premiér

Prezident Miloš Zeman v sobotu dopoledne přivítal v Lánech svůj expertní tým, na setkání pozval také premiéra Petra Fialu (ODS). Jednání se týkalo zahraniční politiky – českého předsednictví v Radě Evropské unie, nadcházejícího summitu NATO a války na Ukrajině. Na tu mají oba státníci podle Fialy stejný názor.

Expertní tým prezidenta Zemana v sobotu jednal o zahraniční politice České republiky. Pravidelná setkávání odborníků Zeman obnovil v březnu, předtím byla přerušená kvůli jeho onemocnění, se kterým se od podzimu minulého roku potýkal.

Zeman má podle premiéra na ruskou agresi na Ukrajině totožný názor. "Je důležité, abychom v zahraničněpolitických otázkách mluvili jednotným hlasem, vláda i prezident. A to myslím, že se daří," řekl premiér na brífinku po jednání expertního týmu. Shodu názorů označil za "nesmírně cennou".

Premiér na brífinku informoval, že se na konci června zúčastní summitu NATO v Madridu. "Mohu potvrdit, že se budu účastnit za Českou republiku summitu NATO v Madridu, budu tam zastupovat pana prezidenta," uvedl Fiala.

Související obsah

Dvě procenta na obranu

​Podle jeho slov už probíhají jednání se Severoatlantickou aliancí týkající se závazku dvou procent HDP, které se Česko zavázalo dávat na obranu do roku 2025. Vláda by ale chtěla tento slib splnit co nejdříve.

"Už teď komunikujeme se Severoatlantickou aliancí o tom závazku a jak ho chceme plnit. Ve vládním programu jsme se zavázali na rok 2025. Teď se snažíme, abychom to mohli dávat do roku 2024," sdělil Fiala s tím, že není jednoduché závazek splnit v tak krátké době.

Související obsah

​"Musíme si uvědomit, z jaké startovní čáry jdeme. Patříme k zemím, které v NATO dávaly na obranu skoro nejméně," pronesl Fiala a řekl, že s takovým prohlášením pojede na summit NATO do Madridu. 

Jedním z témat sobotního jednání byla také podpora běloruské opozice. I v této otázce se dle premiérových slov státníci shodnou. "Bavili jsme se o tom, jak urychlit ty kroky, aby zde běloruská opozice mohla mít nějaký svůj dům či prostor, kde by běloruští občané a opozice měli nějaký prostor, který mohou využívat," dodal Fiala s tím, že toto téma prezidentovi "leží na srdci".

Podívejte se na celý záznam z brífinku premiéra Fialy po jednání v Lánech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz