Zahraničí

Žena, která udělala Putina nejmocnějším mužem. Unikly detaily o jejich vztahu

Žena, která udělala Putina nejmocnějším mužem. Unikly detaily o jejich vztahu
Putinova se svou třídní učitelkou Věrou Gurevičovou Zdroj: Profimedia

Jen se flákal v ulicích tehdejšího Leningradu (dnes Petrohrad), školu zanedbával a téměř nic mu nebylo svaté. Takový byl Vladimir Putin podle jeho třídní učitelky ze základní školy, než se jí pořádně dostal do rukou. Věra Dmitrijevna Gurevičová pak leningradského floutka nasměrovala na cestu stát se nejmocnějším mužem Ruska a v některých časových úsecích i celého světa. Údajně by ho mohla přimět zastavit válku na Ukrajině.

Gurevičová byla pro Putina jako náhradní matka. Ruský prezident se narodil do chudé rodiny, a přestože jeho rodiče tvrdě pracovali, neměli téměř nic. Bydlení v bytovém domě zamořeném krysami a další havětí Putina často vyhánělo do ulic. Bylo mu teprve 11 let, když se rozhodlo o jeho dalším osudu.

Na současného šéfa Kremlu měla tehdy obrovský vliv parta chuligánů a Gurevičová se na to nemohla dívat. Sama to píše v pamětech nazvaných Vladimir Putin: Rodiče, přátelé, učitelé, upozornil portál Mirror. "Byl neustále neklidný, nedokázal chvíli sedět, pořád dorážel na spolužáky," popsala. A tak ho šla v září 1964 osobně navštívit domů.

Našla tam smutné dítě ponechané vlastnímu osudu, téměř denně bez jakéhokoliv dozoru rodičů, které se stravuje jen suchým chlebem a mlékem nebo podmáslím. "Podívala jsem se mu do očí a řekla mu, že se musí soustředit na školu. Odpověděl mi, že kdyby chtěl, dokáže udělat všechny své domácí úkoly za pouhou hodinu," vzpomínala Gurevičová.

Související obsah

Putin podle ní potřeboval, aby mu někdo rázně řekl, na co se musí soustředit. Plnit vytyčené cíle pak pro něj nebyl problém. Zlepšil si známky a dotáhl to až ke studiu práv na univerzitě. Se svou třídní učitelkou se dokonce skamarádil a chodil jí hlídat dcery, když vyučovala pozdě do večera a její manžel byl na služebních cestách.

Osobnost ruského prezidenta kromě Gurevičové formoval i jeho trenér Anatolij Rachlin. Zemřel v roce 2013, ale Putinova učitelka a "druhá matka" je ve svých 88 letech stále ve formě. A podle mnohých by mohla být jediným člověkem, který by dokázal Putina přesvědčit, aby nařídil zastavit válku na Ukrajině, píše New York Post.

Není to úplně nereálný scénář. Putin si údajně s Gurevičovou pravidelně telefonuje, aby se zeptal, jak se jí daří. Naposledy je spolu vyfotili v roce 2019 na oslavách Dne vítězství.

Putin údajně zvláštně zapáchá a má problémy s pohybem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz