Domácí

SPOLU zvažuje, koho pošle do boje o Hrad. Spekuluje se o poradci premiéra

Vládní koalice stále neoznámila, koho v prezidentských volbách podpoří, nebo jestli do boje o prezidentský úřad vyšle vlastního kandidáta. Jako o možném jménu, na kterém by se mohly ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09 shodnout, se začíná mluvit o bezpečnostním analytikovi a poradci premiéra Tomáši Pojarovi.

S prezidentskými kandidáty se v uplynulých týdnech roztrhl pytel. Zatím stále není jasné, koho podpoří vládní koalice. Začíná se ale šuškat o bezpečnostním analytikovi Tomáši Pojarovi.

"Zaregistroval jsem jméno Tomáše Pojara ve veřejné diskusi, ale jak říkám, v tuto chvíli není ta debata v rámci koalice SPOLU, KDU-ČSL i v rámci celé vládní koalice uzavřena," prohlásil místopředseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Související obsah

"O kandidátovi na prezidenta vedeme v rámci koalice SPOLU debatu, naším cílem je najít vhodného a silného kandidáta. Zatím je ale dostatek času, s konkrétním kandidátem, kterého nasadíme, nebo podpoříme, přijdeme po prázdninách," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

"Je jednoznačně zkušený vyjednavač, velmi zkušený diplomat, velmi zkušený analytik, ale jeho problém v současné době je to, že není široké veřejnosti příliš známý," myslí si o Pojarovi politolog Aleš Michal. Je podle něj za pět minut dvanáct a s případným představením kandidáta by vládní koalice neměla otálet. Češi budou volit novou hlavu státu začátkem příštího roku. Prezidentskou kandidaturu už oznámily dvě desítky lidí.

"Podpora se začne počítat až od doby, kdy všichni ti kandidáti splní zákonné podmínky pro svou kandidaturu, tedy buď 50 tisíc podpisů, případně podpisy poslanců nebo senátorů," připomněl Michal.

Související obsah

Na základě kurzů sázkových kanceláří zatím vede s víc než 30 procenty generál ve výslužbě Petr Pavel. Na druhé příčce je bývalý premiér Andrej Babiš s 25 procenty, který svou kandidaturu zatím oficiálně neoznámil.

Sedmiprocentní šanci na výhru ve volbách mají podle sázkových kanceláří senátor Pavel Fischer a odborový předák Josef Středula. Naopak nejméně zatím lidé sází na podnikatele Tomáše Březinu nebo senátora Jiřího Drahoše, který sice svou kandidaturu také neoznámil, ale v minulých volbách se probojoval do druhého kola s prezidentem Milošem Zemanem.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz