Zahraničí

Německo zlevní jízdné na 220 korun za měsíc. Chcete slevy i v Česku? ANKETA

Německo přes léto zavede levné jízdné v městské a regionální dopravě. Reaguje tak na energetickou krizi a zvyšování cen paliv. Měsíční jízdenka vyjde Němce na devět eur, tedy v přepočtu asi na 220 korun. Cílem vlády je také snížit spotřebu nafty a benzínu a podporovat klimaticky neutrální cestování veřejnou dopravou. Levné jízdenky budou v Německu platit od začátku června do konce srpna.

Levné letní jízdné se nebude vztahovat na dálkové vlaky a autobusy a pro každý německý region bude platit jiná jízdenka. Německo tím chce lidem kompenzovat zvyšování cen energií a zároveň snížit spotřebu pohonných hmot.

Například v Berlíně nyní můžete za devět eur jezdit veřejnou dopravou jeden den. Od prvního června za stejnou částku celý měsíc. 

"Ano, využiji to. Protože za devět eur je to o dost levnější než jezdit do Regensburgu autem," řekl jeden z dotázaných Němců. "Lidé z města z toho budou profitovat, ti z venkova takřka vůbec," namítl další.

Související obsah

Zlevněné jízdné bude v Německu platit i pro cizince. Česká vláda podobné slevy na jízdném o prázdninách neplánuje.

"Náklady na německé opatření představují v přepočtu 62 miliard korun, je to obrovský zásah a německá vláda teď čelí také kritice, že ten efekt může být problémový, kdy se přeplní dopravní prostředky zejména ve špičkách a finální dopad může ve výsledku po uplynutí třech měsíců naopak opadnout a ceny jízdného budou významně růst," poznamenal český ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Ono to samozřejmě krátkodobě pomůže, nicméně dlouhodobě to bude navyšovat inflaci a to z toho důvodu, že tato opatření jsou nákladná. Zvýší se schodek a do ekonomiky se bude tlačit ještě více peněz na dluh," varoval ekonom Štěpán Křeček. 

Související obsah

Opoziční hnutí ANO německou cestu pomoci obyvatelům kvituje. "Je to jednoznačně o rozhodnutí vlády, aby motivovala tím způsobem, že dopravcům doplatí částky. A to, že Německo dává devět euro, tak si to přepočtěme ještě na kupní sílu tamních obyvatel a průměrnou mzdu. V Česku to máme dražší a současně máme výrazně nižší průměrnou mzdu," prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Zvýhodněné prázdninové jízdné připravily i České dráhy, lidé si budou moci koupit týdenní jízdenku za 890 korun nebo 14denní za 1 290 korun. V nabídce bude také zvýhodněná skupinová jízdenka.

"Například celá pětičlenná rodina může vyjet z Moravy na výlet do Prahy a stojí to 690 korun," upozornil mluvčí ČD Lukáš Kubát. Za zvýhodněnou cenu se bude v Česku jezdit od začátku července do konce srpna.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz