Zahraničí

Erdogan bude jednat s Putinem. Rozšíření NATO hodlá zablokovat

Erdogan bude jednat s Putinem. Rozšíření NATO hodlá zablokovat
Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Nad vstupem Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO), které tam chtějí kvůli ruské invazi na Ukrajinu, stále visí otazníky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli zopakoval, že rozšíření obranného paktu o dvojici skandinávských zemí zablokuje. Na pondělí si naplánoval telefonické jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Stockholm a Helsinky se snaží přesvědčit Ankaru, aby dala zelenou jejich vstupu do NATO. Jenomže postoj tureckého prezidenta Recepa Erdogana je stále neotřesitelný. Podle jeho slov Švédsko a Finsko podporují terorismus, a tak nemají v alianci co dělat.

Erdogan to v neděli řekl turecké televizi NTV. "Jednání naší delegace s představiteli Finska a Švédska bohužel nedopadlo podle očekávání. Něco chtějí, ale nepodnikli potřebné kroky k odstranění tureckých obav. A stále umožňují teroristům procházet se ulicemi Stockholmu. A ještě nad nimi drží ochrannou ruku," prohlásil s tím, že dokud bude hlavou Turecka, NATO se o tyto země nerozšíří.

Švédsko s Finskem usilují o přijetí do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Obě země přitom byly od druhé světové války vojensky neutrální. To se teď má změnit, v cestě ale stojí Turci. "Nejsou čestní a upřímní. Nemůžeme opakovat chyby z minulosti a vzít do NATO, což je bezpečnostní organizace, země přijímající a podporující teroristy," pokračoval Erdogan.

Související obsah

Turecký prezident bude o vývoji rusko-ukrajinského konfliktu v pondělí jednat s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Potvrdil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, informovala agentura TASS. Opět půjde o telefonický rozhovor. Naposledy spolu mluvili 26. a 28. dubna, kdy Erdogan nabízel zprostředkování setkání Putina s Volodymyrem Zelenským.

Rovněž ukrajinského prezidenta by si měl Erdogan vyslechnout. Není však jasné, zda to bude až po telefonátu s Putinem, nebo už předtím.

Švédsko a Finsko chtějí do NATO, Turecko je blokuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz