Napřímo

Speciál Napřímo s kandidátkou na Hrad: Nerudová promluvila o sponzorech

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová oznámila v úterý kandidaturu na Hrad. Nejen o tom, co rozhodlo, že se prezidentské volby zúčastní, právě diskutovala s moderátorkou Bárou Divišovou ve speciálu pořadu Napřímo na TN LIVE. V rozhovoru vysvětlila i nedorozumění ohledně sponzorů její kampaně.

Spekulacím je po úterku konec. Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, se bude ucházet o přízeň voličů v boji o Hrad a začíná sbírat podpisy. Někteří ji přirovnávají ke slovenské prezidentce. "Nesmírně si jí vážím, ale já nejsem Zuzana Čaputová a Česká republika není Slovensko," podotýká Nerudová.

Nerudová vysvětlila, proč oznámila kandidaturu až nyní po dlouhých spekulacích. "Aby kandidát byl relevantním, musí si udělat řadu domácích úkolů jako například vytvoření týmu. Já ráda říkám věci tak, jak jsou. Aby voliči věděli, že dělám kampaň. Narážím tím na mnoho kandidátů, kteří tvrdí, že kampaň nedělají," říká s úsměvem Nerudová.

Související obsah

Rodina ji prý plně podporuje. "Manžel mě podporoval vždy ve všem, co dělám. Je se mnou připravený na vše. Jsem pevně přesvědčena, že je připravený zastávat místo po boku prezidentky. I když na to možná není připravený český jazyk," nastínila Nerudová s tím, že v Česku není zatím ustálený výraz pro manžela prezidentky.

Danuše Nerudová se rozhodla zvolit cestu sbírání podpisů, aby mohla kandidovat na Hrad. "Chci být nezávislý kandidát. Podpory od jakékoliv demokratické politické strany si budu vážit, ale nyní kandiduji jako nezávislý kandidát. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet," sdělila novopečená kandidátka na prezidentku.

Související obsah

"Prezident by podle mě měl velmi důrazně žádat od vlády, aby plnila sliby, které dala. Případně apelovat na ni, aby nezapomínala na nějakou skupinu občanů. Prezident navíc může otvírat témata, o kterých se nemluví. Navíc by měl vytvářet stabilitu v této zemi. Bez stability nemůže prosperovat společnost," řekla bývalá rektorka.

Podle ní současný prezident Zeman nijak nepřispěl ke stmelení společnosti. "Prezident musí jít příkladem, dodržovat Ústavu ČR a musí dát jasně najevo, že zákony platí pro každého, a to i pro něj. Je nutné komunikovat a vysvětlovat," zmínila Nerudová s tím, že to se Zemanovi podle ní nedařilo.

V tuto chvíli počítá s využitím zákonného limitu na kampaň, což je 40 milionů. V jednom z rozhovorů nechtěla Nerudová otevřeně hovořit o svých sponzorech. To je podle ní nedorozumění. "V tuto chvíli mám zveřejněný transparentní účet jako jediný kandidát. Seznam sponzorů je uvedený na webových stránkách," uzavřela Nerudová.

Podívejte se na sestřih z rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz