Zajímavosti

Exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Uhlířem: Proč mu zakázali hrát oblíbenou píseň?

Legendární písničkář z dua Uhlíř a Svěrák je i v 76 letech stále aktivní a jeho život naplňují vystoupení nejen pro ty nejmenší. Jaroslav Uhlíř, jehož písničky hltaly generace dětí, svou milovanou práci nevzdává ani se zdravotními problémy. Setkal se ale s potížemi při výběru písní na koncert, některé z jeho slavných hitů přišly pořadateli nevhodné. Rozhovory téměř nedává, pro Život ve hvězdách ale udělal výjimku.

Není nutno, Dělání, Když se zamiluje kůň, Ani k stáru nebo Hospoda. To je jen malý výčet hitů legendární dvojice Uhlíř a Svěrák. Jaroslav Uhlíř dělá i v pokročilém věku to, co miluje. "Nejlepší je, když to funguje. Když zpíváte vy a lidi, tak není co řešit," říká skladatel.

Dnes už kromě cizích dětí zpívá i s vlastními vnoučaty. "Dokonce jsou výborný. Zpívají líp než já," chlubí se Uhlíř s tím, že vnoučata znají téměř všechny jeho písně.

Legendární hitmaker hraje stále i na koncertech. Už za necelé dva týdny se objeví po boku kapel No name, Divokej Bill, Mirai nebo skupiny Kryštof na festivalu Votvírák. "Teď je taková situace dát všechno dohromady, aby to fungovalo, takže si každý den si hraju," říká Uhlíř, ale je jasné, že se na vystoupení těší.

Související obsah

​S tím, jak se mění doba, občas narazí na texty, kterých by si dříve nikdo ani nevšiml. Pořadatel jednoho koncertu si prý nepřál, aby se hrála písnička Ta naše hospoda na dětské akci. "On říkal, že je to špatné a že to děti nesmí slyšet. Přitom tatínek tam chlastá. No normálně debil, debil jste, jsem mu řekl a byl konec," uzavřel Uhlíř.

Spolu se Zdeňkem Svěrákem mají zhruba 450 písníček, a dokonce si hrají s myšlenkou nových písní. "Já to mám tak, že nic než muzika mě moc nezajímá," podotkl písničkář. Dodnes si jsou velmi blízcí se Svěrákem a jsou stále v kontaktu.

Související obsah

​Za čtyři roky oslaví Jaroslav Uhlíř 80. narozeniny. Za pianem ale řádí stále jako mladík. V běžném životě si pomáhá naslouchátkem, na koncertech ale funguje bez něj. Na hraní si to někdy nechává u klavíru, ale na jevišti to prý musí být pryč.

Na všechny starosti i zdravotní neduhy na pódiích zapomíná. Hudba je pro něj celý život velkou láskou. "Když máte rádi muziku, tak se toho držte, protože to není špatná věc, to je docela dobrá věc, tak říkám, držte si to," uzavřel hudebník.

Rebecca Diatilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz