Domácí

Obyvatelé Libušína se bojí znečištění arsenem. Firma tam navezla haldu popílku

Šíření jedovatého arsenu a znečištění oblíbeného místa ke koupání, toho se obávají obyvatelé Libušína na Kladensku. Podnikatel k jezírku navezl obří haldu popílku z teplárny s tím, že odstraňuje pozůstatky důlní těžby. Obyvatelé to ale vnímají úplně jinak.

Kdysi důlní kalový rybník, dnes vyhledávané jezírko plné života. A pár set metrů nad ním je obří halda popílku z teplárny. "Je to časovaná bomba. Může silně zapršet a spláchnout to do toho jezera. To je otázka dvou hodin. A stane se z toho mrtvá voda," řekl Luboš Kovařík ze Spolku Jezírko Libušín.

U jezírka je travnatá pláž, která bývá za horkých letních dnů obsypána lidmi. Celý rok se na jezírku rybaří a v zimě bruslí. Kopec popílku je několik set metrů od domů a v podstatě na kraji lesa. "Když zafouká, tak se valí tuny prachu na les," popsal obyvatel Libušína Michal Škarda.

Související obsah

Aktivisté si nechali od Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zpracovat posudek škodlivých látek z okolí haldy. "Je to 25krát více, než povoluje norma v obydlené oblasti. Ano, bavíme se tady o arsenu," sdělil otužilec Jan Bendl.

Podnikatel posudek zpochybňuje, kontrola České inspekce životního prostředí žádný prohřešek neodhalila. Navíc prý neskladuje popílek, ale certifikovaný a nezávadný výrobek označovaný jako VEP (vedlejší energetický produkt). S ním chce rekultivovat pozůstatky důlní činnosti. "Bude to zarostlá halda, zarostlý kopec v okolí," nastínil podnikatel Jan Komínek.

Podle senátorky za Kladensko Adély Šípové (Piráti) by ale mohlo jít o obcházení zákona o odpadech. "Neřídí se to odpadovou legislativou, neodvádějí se poplatky obci," vysvětlila.

Teplárna si stojí za tím, že její produkt je při správném zacházení bezpečný. Den poté, co TV Nova začala o problému natáčet, ale oznámila, že navážkám je konec. "Vzhledem k opakovaným stížnostem veřejnosti na nakládání s našimi VEPy jsme se rozhodli s odběratelem spolupráci ukončit," sdělila mluvčí energetické skupiny Sev.en Energy Eva Maříková.

Související obsah

Vycouval i sám podnikatel. "Nemám to zapotřebí," nechal se slyšet Komínek. "Myslím, že je to dobrá zpráva. Jsme rádi, že to takhle dopadlo," informoval starosta Libušína Vladimír Eichler (Libušín-sdružení). Halda ale od Libušína asi jen tak nezmizí. A kde skončí další popílek, zatím není jasné.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz