Zajímavosti

Mohutný asteroid se blíží k Zemi. Je třikrát větší než velryba

Mohutný asteroid se blíží k Zemi. Je třikrát větší než velryba
Ilustrační obrázek | Zdroj: profimedia.cz

V pondělí proletí kolem Země mohutný asteroid. Podle odborníků je až třikrát větší než velryba. Pohybuje se rychlostí více než 26 000 kilometrů za hodinu.

Asteroid 2021 GT2 proletí kolem naší planety ve vzdálenosti 3,5 milionu kilometrů. Podle odborníků jde tedy o zhruba 10násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Astronomové objekt objevili v loňském roce.

"Odborníci odhadují šířku asteroidu na 37 až 83 metrů. Jde tak až o trojnásobek délky velryby," uvedl portál Live Science. Experti následně veřejnost uklidnili, že vzhledem k velikosti by objekt neměl pro Zemi představovat žádnou potenciální hrozbu.

Související obsah

2021 GT2 se řadí mezi asteroidy třídy Aten. To znamená, že obíhá kolem Slunce blíže než Země a jeho orbitální dráha protíná oběžnou dráhu naší planety. Astronomové do této skupiny řadí přes 1 800 takových objektů, z nichž mnohé jsou považovány za potenciálně nebezpečné.

Experti odhadují, že asteroid by se měl k Zemi znovu přiblížit 26. ledna 2034. Tehdy by měl proletět ve vzdálenosti 14,5 milionu kilometrů.

Známá loutka letěla do vesmíru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz