Zajímavosti

Unikátní podívaná. Do Česka dorazil legendární vlak TGV, jezdí rychlostí 300 km/h

Do Prahy přijel legendární vlak TGV, který stál před 40 lety u zrodu vysokorychlostních železnic. Stejná souprava překonala i světový rychlostní rekord. Správa železnic si ho pronajala na propagaci vysokorychlostní tratě v Česku. Vlaky TGV jsou průkopníky vysokorychlostní železnice v Evropě, jezdí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině. V Česku je maximální povolená rychlost na železnici 160 km/h.

Na pražském hlavním nádraží se v pondělí představil francouzský vysokorychlostní vlak TGV. Souprava má v Česku ukázat budoucnost železniční přepravy, jelikož se plánuje stavba tří vysokorychlostních tratí. Souprava je přitom 42 let stará. 

Prohlédněte si, jak vypadá interiér legendárního vlaku:

Vlak obdivovaly stovky železničních fanoušků, které museli dovnitř organizátoři pouštět po etapách. Zvědavci tak museli čekat hodinové fronty, aby se mohli podívat, jak francouzské TGV uvnitř vypadá.

Související obsah

​Mimo Prahu se souprava ukáže v rámci veletrhu v Brně, dále v Ústí nad Labem a Jihlavě. Místo vlastního pohonu však musí být tažena vícesystémovou lokomotivou, protože není schválená pro koleje v Česku. 

Pětidenní výpůjčka stála Správu železnic více než devět milionů korun a jedná se o jedinou soupravu vysokorychlostního vlaku, který je v Evropské unii určený k prezentacím. V České republice však není poprvé, obdivovatelé ho mohli vidět již v roce 1990. 

Do Prahy přijel legendární vlak TGV:

ded, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz