Zahraničí

Jadran zasáhlo zemětřesení. Další mělo být na Slovensku, panují kolem něj nejasnosti

Jadran zasáhlo zemětřesení. Další mělo být na Slovensku, panují kolem něj nejasnosti
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V pondělí brzy ráno Jadranem otřáslo slabší zemětřesení, které dosáhlo síly 4,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo poblíž oblíbeného turistického letoviska v Černé Hoře, žádné oběti či větší škody nejsou hlášeny. O něco slabší zemětřesení dopoledne zachytili evropští seismologové na Slovensku u hranic s Polskem. Slovenská akademie věd to ale zpochybnila, její odborníci totiž žádné otřesy nezaznamenali.

Černohorský Institut hydrometeorologie a seismologie zachytil v pondělí ve čtvrt na sedm ráno zemětřesení o síle 4,1 stupně Richterovy škály. Jeho epicentrum bylo v hloubce zhruba 12 kilometrů a nezpůsobilo žádné větší škody. Zemětřesení o této síle je považováno spíše za slabší, může způsobit citelné otřesy uvnitř domů a drnčení věcí.

Tamní úřady o žádných škodách neinformovaly. "Na základě našeho modelu mohlo toto zemětřesení způsobit pouze menší materiální škody v oblasti epicentra," zdůraznil institut na svých webových stránkách.

Související obsah

​Epicentrum bylo v Jaderském moři zhruba pět kilometrů od černohorského přístavního města Ulcinj poblíž hranic s Albánií. Město je kvůli krásným plážím a historickým budovám oblíbeným turistickým letoviskem. Podle chorvatských novin Index.hr otřesy pocítili i obyvatelé jižního Chorvatska, které je zhruba 100 kilometrů daleko.

Epicentrum zemětřesení u pobřeží Černé Hory Zdroj: ZHMS

​Město Ulcinj má se zemětřesením bohaté zkušenosti. V roce 2019 při něm utrpělo velké materiální škody, o život tehdy přišlo 50 lidí. V roce 1979 zemětřesení s epicentrem nedaleko letoviska usmrtilo více než stovku lidí. 

Zemětřesení na Slovensku

Zemětřesení mělo zasáhnout v pondělí také naše sousedy, dosáhlo síly 3,4 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo nedaleko Zubrohlavy na severu Slovenska u polských hranic, píše web iMeteo.sk, který na jev upozornil. Odkázal se přitom na Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC).

To mělo otřesy zachytit necelých 20 minut po 11. hodině dopolední. Slovenská akademie věd ale zemětřesení zpochybnila. "Neobdrželi jsme žádný makroseismický dotazník, žádnou odpověď, že by na Oravě bylo zaznamenáno zemětřesení," řekl agentuře TASR vedoucí oddělení seismologie Ústavu geologie na akademii věd Kristián Csicsay.

Zemětřesení o síle 3,4 stupně by přitom podle něj stanice určitě zachytily a pocítili by ho i lidé. Objasnil, že lokalizace zemětřesení se vyhodnocuje automaticky a mohlo dojít k chybě.

Na konci dubna letošního roku zasáhlo zemětřesení Bosnu a Hercegovinu, o život přišel jeden člověk:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz