Zahraničí

Ukrajina zastavuje vývoz plynu a uhlí, oznámil Zelenskyj. Kvůli těžké zimě

Ukrajina zastavuje vývoz plynu a uhlí, oznámil Zelenskyj. Kvůli těžké zimě
Prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Profimedia

Ukrajina dočasně zastaví veškerý export zemního plynu a uhlí. V úterý to oznámil tamní prezident Volodymyr Zelenskyj. Důvodem má být nejtěžší zima v moderní historii, na kterou je nezbytné se dobře připravit. Země přes tři měsíce čelí invazi z Ruska.

Zemní plyn a uhlí přestane Ukrajina prodávat do zahraničí. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského si země bude muset projít "nejtěžší zimou za všechny roky nezávislosti". Proto musí nahromadit dostatek energetických zásob.

"Kvůli válce to bude skutečně nejtěžší zima za všechny roky nezávislosti. V tuto chvíli nebudeme moci prodávat náš plyn a uhlí do zahraničí. Veškerá domácí produkce bude směřovat na vnitřní potřeby našich občanů," uvedl Zelenskyj ve videozprávě na sociální síti Telegram.

Těžba uhlí v ukrajinských státních dolech poklesla od konce února zhruba o třetinu, doplnil premiér Denys Šmyhal. Upozornila na to ruská agentura TASS. "Musíme se připravit na nejtěžší topnou sezonu v historii Ukrajiny," řekl Šmyhal.

Související obsah

Ukrajinská vláda nařídila státní ropní a plynárenské společnosti Naftogaz shromáždit v zásobnících do začátku zimy přinejmenším 19 miliard metrů krychlových plynu. Minulou topnou sezonu v nich podle Šmyhala bylo 9 miliard metrů krychlových, k 1. červnu Naftogaz disponuje 10 miliardami metrů krychlových plynu.

Plyn a uhlí od Ukrajiny nakupují i státy Evropské unie. Tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu by se tohle opatření dotknout nemělo.

Zelenskyj vyrazil na frontu, nakráčel do města okupovaného Rusy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz