Naše Česko

Vláda může propustit třetinu úředníků, říkají podnikatelé. Odbory jsou proti

Vyhlásí odbory generální stávku a zablokují Prahu? Hrozí kolaps? Je jejich požadavek na 15procentní růst platů opodstatněný? V pořadu Naše Česko o tom mluvil ekonom Lukáš Kovanda s odborářem Tomášem Pavelkou a zástupcem podnikatelů Janem Wiesnerem.

Odbory žádají růst minimální mzdy o 2 000 korun a také 15procentní nárůst platů státních zaměstnanců, jde tedy zhruba o 650 tisíc lidí. To vše v době, kdy podnikatele a zaměstnavatele drtí drahé energie a obecná inflace. Vláda navýšení, které žádají odbory, odmítá.

"My chceme udržet kupní sílu, a to jak minimální mzdy, tak i následně u pracovníků ve veřejné sféře. Není to málo. Já bych všem doporučil zkusit si za 14 tisíc s dnešní inflací vyžít. Tak třeba všeobecná zdravotní sestra – 24 tisíc. Máme jim říct, vy si to nezasloužíte, půjdeme dolů s vaším platem?" ptá se ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Tomáš Pavelka.

Související obsah

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesnera je ale na mluvení o kompenzaci ještě brzy, protože současná situace ještě není usazená. "Ještě nedozněly všechny důsledky pandemie. Nastalo prudké zdražení energií, materiálů... to vše má obrovský vliv na podniky. Ty si na to musí vydělat. My nejsme proti navyšování tam, kde to jde. A také to ty podniky dělají, protože si chtějí udržet zaměstnance," podotkl.

Podle něj zdražování a inflace teprve začíná. "Myslíme si, že to bude ještě horší. Nemůžeme se za ty podniky zavazovat, že budou moci navýšit mzdu, můžeme se k tomu vyjádřit až někdy v srpnu," nechal se slyšet prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Související obsah

​​Podle Wiesnera je rozdíl mezi soukromým sektorem a státním v současné době 25 procent. "Jsme jedna z mála zemí na světě, kde ten soukromý sektor je takhle dole a státní sféra jde nahoru. Chtěli jsme, aby byla vláda zodpovědná a snížila počet pracovníků, zejména úředníků. Myslím, že přes 30 procent může vláda propustit, potvrdila to i pandemie, kdy řada úřadů půl roku až rok nebyla připojená a nic se nestalo," míní Wiesner.

"Dříve se takhle plošně škrtalo a pak začala pandemie. A najednou jsme zjistili, že nemáme hygieniky. Není to tak úplně jednoduché. Jestliže ta činnost tam není potřeba, tak ji zrušme, ale tu činnost někdo podle současných právních předpisů někdo musí dělat," oponuje Pavelka.

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz