Zajímavosti

Prali se o něj Gott i Sinatra. Slavný romský muzikant slaví 80. narozeniny

Prali se o něj Gott i Sinatra. Slavný romský muzikant slaví 80. narozeniny
Antonín Gondolán s Karlem Gottem | Zdroj: Profimedia

Muzika v životě Antonína Gondolána byla na prvním místě. Tento talent od boha zaujal nejen Karla Gotta, ale i hvězdného zpěváka Franka Sinatru. Gondolán v pondělí slaví 80. narozeniny.

Narodil se na Slovensku, ale už jako dvouletý se s rodiči přestěhoval do Čech. A spolu s 12 sourozenci patřil do romské rodiny, kde muzika hrála prim. První angažmá dostal Antonín Gondolán už jako 15letý, aniž by uměl noty.

Když ho ve Vrchlabí slyšel legendární Gustav Brom, ihned požádal otce Gondolána, aby mladého Tondu pustil hrát na basu do jeho orchestru. To, že neuměl noty, Bromovi nijak nevadilo. Ihned jej vyslal na brněnskou konzervatoř, ze které Tonda později přestoupil na pražskou.

Související obsah

​S Gottem do Las Vegas

V Divadle Rokoko se Gondolán potkal s Karlem Gottem a bratry Štaidlovými, aby vzápětí založili Divadlo Apollo. Psal se rok 1967 a společně odjeli na legendární turné do Las Vegas. Tam slyšel Antonína i hvězdný Frank Sinatra a další nabídka byla na stole.

Antonín Gondolán | Zdroj: Profimedia

​Gondolán však zůstal věrný Gottovi, a navíc si neuměl představit, že by emigroval a žil bez domova a rodiny. Touha po vystupování se sourozenci vedla k založení Skupiny bratří Gondolánů, která po boku Gotta získávala první zkušenosti a oblibu publika.

Čekej a neplakej

Dva roky po návratu z Ameriky natočil Gondolán svůj nejpopulárnější šlágr Čekej a neplakej, jehož se na singlu prodalo 150 tisíc. Gondoláni cestovali po Evropě, soubor se však postupně rozpadal. A to kvůli tomu, že se vždy v některé zemi ten či onen bratr zamiloval a oženil. Největšího věhlasu se dočkala především v Austrálii sestra Věra, jejíž předčasné loňské úmrtí Antonína hodně zasáhlo.

Související obsah

​Kromě muziky chvíli Antonín Gondolán i podnikal, žil v Německu, ale nikdy bez vlasti dlouho nevydržel. Uměl odmala hrát na všechny hudební nástroje, které měl tatínek doma, ale basa a posléze baskytara jasně vítězily. I když, jak sám říká, aby se člověk opravdu pořádně na nástroj naučil, chce to alespoň 25 let hraní.

ts, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz