Domácí

Češi vymírají, zachraňuje nás migrace. V únoru padl svatební rekord

Češi vymírají, zachraňuje nás migrace. V únoru padl svatební rekord
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Letos se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzalo v únoru přes dva tisíce párů, z toho polovina z nich si vybrala právě magické datum 22. února. Podle nejnovějších dat vymírají přibližně dva a půl tisíce Čechů měsíčně, i když počet zemřelých po covidu klesl o třetinu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy situaci zachraňuje imigrace.

Český statistický úřad (ČSÚ) vydal data o pohybu obyvatelstva za první čtvrtletí. Celkový počet obyvatel i přesto vzrostl o 3,2 tisíce, a to na 10,52 milionu. Přírůstek byl vytvořen hlavně díky zahraniční migraci, která představuje 10,8 tisíce lidí.

Podle ČSÚ meziročně vzrostl především počet sňatků, snoubence nejvíc lákaly únorové termíny. Celkem v tomto měsíci uzavřeli 2 211 svazků a téměř polovinu z nich přímo v úterý 22. 2. 2022.

Související obsah

"Běžně se v únorové úterý koná do 20 svateb. Více než tisícový denní počet byl v průběhu prvního čtvrtletí naposledy zaznamenán před 20 lety, a to 2. 2. 2002," vysvětlila demografka ČSÚ Michaela Němečková.

Počet úmrtí je nadprůměrný

V Česku letos dosud zemřelo o takřka třetinu méně lidí než ve stejném období loňska, kdy se počet držel na vysokých číslech kvůli pandemii koronaviru. V porovnání s průměrem let 2015 až 2019 však počet zemřelých zůstává nadprůměrný.

"Příčiny úmrtí prozatím nejsou zpracované. Důvodem je však zejména to, že v sílící intenzitě vymírají populačně silné poválečné ročníky," dodala Němečková. Nejvíce zemřelých z hlediska roku narození letos připadá na rok 1946.

Související obsah

Letos během prvního čtvrtletí zemřelo bezmála 32 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že počet živě narozených činil ve stejném období lehce přes 24 tisíc, podle ekonoma Lukáše Kovandy Česko vymírá zhruba tempem 2 500 lidí měsíčně.

"Vymírání Česka má negativní dopad na důchodový systém a systém financování veřejné zdravotní péče, protože signalizuje jejich nadcházející prodražování, v krajním případě neudržitelnost," vysvětlil Kovanda s tím, že počet obyvatel v Česku sice vzrostl, ovšem jen díky imigraci.

Související obsah

"Přistěhovalo se více než 19 tisíc lidí, vystěhovalo se pak přes osm tisíc osob. Přírůstek obyvatel tak po zohlednění přebytku zemřelých nad narozenými činil v prvních třech měsících roku přes tři tisíce osob," uzavřel Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz