Domácí

Silná bouře na Moravě byla tornádo. Potvrdili to meteorologové

Ani ne rok poté, co se Hodonínskem prohnalo tornádo, hlásí další obec na jižní Moravě značné škody. V pondělí večer zasáhla Lanžhot na Hodonínsku silná bouře. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) potvrdil, že šlo o tornádo.

Jižní Moravou se v pondělí prohnalo další tornádo. Není to přitom ještě ani rok, kdy se stejná oblast vzpamatovávala z následků jiné ničivé bouře. Nejvíce zasaženou oblastí je obec Lanžhot, která se nachází na Břeclavsku.

Podle mluvčího ČHMÚ Jana Doležala bylo ráno brzy na to, aby se dalo mluvit o konkrétním meteorologickém jevu. "Kolegové z Brna tam jedou na průzkum. U těchto jevů je vždy potřeba to ověřit na místě. Poznají to například podle toho, jak jsou polámané stromy. Během dopoledne to budou prozkoumávat a během odpoledne bychom už měli o události vydat zprávu," uvedl Doležal.

Související obsah

V úterý po desáté hodině zveřejnil ČHMÚ průběžné vyjádření, podle kterého by se mohlo jednat o tornádo mírné intenzity. Tuto informaci krátce po poledni potvrdil. "Původcem tornáda byla dlouhožijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy. S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu," uvedlo ČHMÚ.

V Břeclavi padaly kroupy a foukal silný vítr. Místní natočili, jak celá situace vypadala:

"V souvislosti s vydatným deštěm hasiči mezi 17.30 a 19. hodinou vyjížděli k 32 událostem. Nejčastěji jsme zasahovali u spadených stromů, bylo jich zhruba 30," uvedli hasiči jihomoravského kraje na svém twitterovém účtu.

K vichru se vyjádřila také místostarostka města Lanžhot Petra Říhová a meteoroložka Dagmar Honsová:

Město Lanžhot začíná uklízet spoušť, kterou po sobě bouře nechala. V ulicích proto instalovalo kontejnery, do kterých mohou lidé vyhazovat suť a bioodpad.

"Kvůli silným bouřkám, které se přehnaly přes Vysočinu a jižní Moravu, jsme včera v podvečer evidovali na našem distribučním území zhruba 6 500 domácností s omezením dodávek elektrické energie a 15 poruch na vedení vysokého napětí," uvedl mluvčí společnosti EG.D Roman Šperňák. Obnovit dodávku energie se dle jeho vyjádření podařilo ještě tentýž večer.

Několik poruch na vedení ale přetrvává. Jedná se zejména o Lanžhot a okolí.

Ve slovenských Kútech, které jsou poblíž hranic se místním podařilo natočit video údajného tornáda, které na Slovensko přišlo z našeho území.

Související obsah

Na Hodonínsku udeřilo tornádo! Přes sto zraněných. Připomeňte si událost z června 2021:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz