Domácí

Praha chce vypnout kulturu, stěžuje si petice. Je to absurdní, reaguje radní

Praha chce vypnout kulturu, stěžuje si petice. Je to absurdní, reaguje radní
Ilustrační foto | Zdroj: TV Nova

Pražané můžou v blízké době přijít o své oblíbené kulturní akce, tvrdí petice, kterou podepsali pořadatelé a umělci. Nová vyhláška má totiž podle nich omezit koncerty či festivaly. Podle pražské radní pro legislativu Hany Marvanové (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu) je to však lež.

"Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem," napsali autoři petice. Vyhláška, kterou bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo, totiž podle nich má za cíl omezit veškeré venkovní akce s hudebním doprovodem.

"Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků," tvrdí petice o Marvanové. "V době, kdy má kultura po covidu šanci se trochu nadechnout, přichází tento bezprecedentní krok motivovaný osobním politickým profitem," sdělili v petici.

Podle Marvanové ale autoři petice lžou. "Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala," uvedla. "Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel," dodala.

Související obsah

"Nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, která sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla," řekla.

Vyhláška podle pražské radní vzniká kvůli stížnostem na hluk obyvatel Prahy 4 a 5. Těm vadí muzika z Ledáren v Braníku. Podle města totiž hluk i několik kilometrů od místa dosahuje až 90 decibelů. "Jsem s provozovateli Ledáren ve velmi častém kontaktu. Snažíme se spolu s nimi najít takové řešení, které umožní zachovat koncerty a zároveň hluk nebude obtěžovat široké okolí. Byla jsem se na akcích i osobně podívat a při mé poslední návštěvě už hluk byl snížený. Potřebujeme ale samozřejmě, aby toto řešení bylo trvalé," prohlásila Marvanová.

Související obsah

Podle autorů petice už ale padají další návrhy na rozšíření vyhlášky. Mohla by podle nich platit ve Žlutých lázních, Letňanech, Riegrových sadech či na Výstavišti. "Seznam pravděpodobně není konečný a další oblasti mohou přibývat pouhým rozšiřováním přílohy vyhlášky," varovali.

Pokud ji zastupitelé schválí, bude vyhláška platit od 1. července. "Vše se děje navíc způsobem, kdy k dokumentu neproběhla jakákoli odborná diskuze, díky čemuž hrozí další negativní dopady, které ani nikdo z autorů vyhlášky nemůže dohlédnout," myslí si autoři petice.

Mezi signatáři jsou například pořadatelé festivalu Metronome Martin Voňka a David Gaydečka, Marek Lakomý za hudební klub MeetFactory, Kamila Buráňová za festival United Islands of Europe, Martin Pokorný za kapelu Chinaski či Radek Havlíček za kapelu Kabát.

Hodí nás přes palubu, bojí se iniciativa

Někteří občané z Prahy 4, kteří bydlí kousek od místa, kde se pořádají koncerty, ale s peticí nesouhlasí. "Jde o zcela nepravdivé informace. Jenže se spojilo několik pořadatelů a ti tyto lži sdílejí a rozesílají na tisíce mailů lidí, kteří u nich kupují lístky. Pod peticí jsou podepsáni lidi z celé Prahy a republiky, kteří si rádi dojedou na koncert a pak se odeberou domů, do klidu. Lidí z lokality je v petici úplné minimum," prohlásil Miloš Závora z iniciativy Hluk z Prahy 4.

Lidé z iniciativy se nyní bojí, že se vyhláška neschválí. "Politici z magistrátu otáčejí. Radní Marvanová se stala terčem dezinformací a lživých obvinění hudebních šíbrů a jejich příznivců, kteří vycházejí ze zcela nepravdivých informací. Primátor otočil. Vůbec tu totiž nejde o kulturu, ale o obrovský business. Text jejich petice je zcela nepravdivý, a uvádí dokonce, že radní Marvanová chce vypnout živou kulturu, a dokonce divadla. To je přitom absolutní nesmysl," upozornil Závora.

Související obsah

"Vyhláška reguluje koncerty na pět do měsíce, tedy za čtyři měsíce 20 koncertů. O vypnutí kultury vůbec nemůže být řeč a o jiných lokalitách taky ne," sdělil Závora. Iniciativa kvůli problémům s hlukem oslovila i veřejného ochránce práv.

"Stavební úřad dosud nepostavil najisto, zda je využití pozemků za účelem pořádání festivalu v souladu s územním plánem," zjistil ombudsman Stanislav Křeček. "Závěry stavebního úřadu ohledně změny využití území areálu a ohledně povolovacího režimu zastřešení pódií neobsahují dostatečné zdůvodnění a jsou tak dle mého nepřezkoumatelné," napsal také. 

Léto bude nabité festivaly a koncerty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz