Zajímavosti

Dovolená v ohrožení. Chorvatsku prudce rostou případy nákazy covidem

Dovolená v ohrožení. Chorvatsku prudce rostou případy nákazy covidem
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Letní prázdniny se blíží a rodiny se pomalu chystají na dovolenou u moře. Mezi jednu z nejoblíbenějších destinací Čechů patří i Chorvatsko. Dovolenou by však mohl zkomplikovat koronavirus, který v zemi v posledních dnech ožívá. Velvyslanectví zveřejnilo, jak postupovat v případě nákazy.

Pobyt rodin na pláži by mohl ohrozit koronavirus, populární letní destinace totiž zažívá velký nárůst nakažených. V Chorvatsku za posledních 24 hodin přibylo 547 nových případů covidu-19, dvojnásobek oproti předchozímu dnu.

Počet aktivních případů ve středu stoupl na 2 098. V nemocnicích je však pouze zlomek z nich, a to 151 osob, z toho na přístrojích pouze sedm lidí. Vzhledem k počtu hospitalizovaných se jedná o slabší variantu koronaviru, která pro nakažené není tolik nebezpečná. I přes to onemocnění podlehli dva lidé, informoval chorvatský web RTL.

Související obsah

Zatím poměrně nízký počet celkově nakažených může mít za důsledek i fakt, že je během letních měsíců testování upozaděno. Za poslední den se nechalo otestovat jen 2 182 lidí, z čehož pozitivita se projevila u téměř čtvrtiny z nich.

I když se Češi při cestě do Chorvatska už nemusí prokazovat na hranicích potvrzením o bezinfekčnosti, měli by raději být ostražití a chovat se podle protiepidemických opatření.

Související obsah

Co se týče pobytu na místě, většina nařízení je rozvolněná. Zůstala však povinnost zakrývat si ústa a nos ve zdravotních zařízeních a povinné nošení roušek ve všech zařízeních sociální péče.

Při případném nakažení zveřejnilo české velvyslanectví v Záhřebu plán, jak by měli čeští turisté postupovat. Lidé by si ho měli pečlivě prostudovat, než na Jadran vyrazí.

Související obsah

Základním postupem je prvotní samoizolace v ubytovacím zařízení, dokud se nákaza u hosta nepotvrdí. V případě potvrzení onemocnění koronavirem je host, který nemá možnost domácí samoizolace, převezen do zdravotního zařízení. Může jít i o upravené apartmány.

Cizinci návrat domů mohou uskutečnit i před ukončením izolace, avšak po konzultaci s lékařem a se zdravotnickými orgány domovského státu a s upřesněním jejich způsobu bezpečného odjezdu domů.

Podívejte se na změny v Chorvatsku, které plánuje přijmout euro:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz