Zahraničí

Posudek k tragédii v Prešově: Za smrt 8 lidí zřejmě mohou i obyvatelé bytovky

Posudek k tragédii v Prešově: Za smrt 8 lidí zřejmě mohou i obyvatelé bytovky
Zdroj: TN.cz

Podle nejnovějšího posudku nejsou na vině za tragédii ve slovenském Prešově zodpovědní jen plynaři, ale také obyvatelé domu. V bytovce v roce 2019 vybuchl plyn, zemřelo osm lidí.

Slovenský Ústav soudního inženýrství Žilinské univerzity minulý týden dokončil dlouho očekávaný posudek k výbuchu plynu v jednom z prešovských paneláků v prosinci roku 2019. A některá zjištění jsou zarážející, jak informoval portál Korzár Prešov.

Podle posudku by za výbuch nemuseli být zodpovědní jen plynaři, ale také někteří obyvatelé domu. Ve větrací šachtě si zřejmě chtěli načerno zřídit skladovací prostory, vznikla tam stropní konstrukce. Pokud by byla šachta volná, mohlo to výbuchu předejít.

Související obsah

​Už krátce po výbuchu citoval web pluska.sk tehdejšího mluvčího prešovských krajských hasičů, který uvedl, že "žádost o stavební úpravu byla, aby na každém podlaží byla vytvořena podlaha a aby se z této větračky vytvořila skladovací plocha pro byty v daném podlaží. Tato úprava byla i přes záporné stanovisko realizována".

"Jak jsme na začátku předpokládali, samotné přeražení plynového potrubí nebylo jedinou příčinou. Předpokládáme, že ještě v rámci tohoto trestního řízení by mělo vyšetřování směřovat k případnému vyvození trestní zodpovědnosti proti dalším subjektům," řekl pro rtvs.sk obhájce obviněných plynařů Martin Štrkolec. Kvůli tragédii policie zatím obvinila pět lidí.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz