Koronavirus

Ministerstvo se chystá na další vlnu covidu. Řeklo, jaká opatření jsou ve hře

Ministerstvo se chystá na další vlnu covidu. Řeklo, jaká opatření jsou ve hře
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Počty lidí nakažených v Česku covidem-19 mírně rostou a v Portugalsku se začala šířit další subvarianta omikronu. Všimlo si toho i ministerstvo zdravotnictví, které celou situaci monitoruje. Náměstek ministra zdravotnictví redakci TN.cz prozradil, co v boji proti viru dále plánují.

"V případě, že se situace začne zhoršovat, jsme připraveni zasáhnout," řekl TN.cz k situaci mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Momentálně se v Portugalsku šíří subvarianta omikronu BA.5. Ve středu v zemi, která má podobně obyvatel jako Česko, potvrdily laboratoře 20 538 případů.

V Česku zatím tato subvarianta není dominantní a ve středu laboratoře potvrdily jen 409 případů covidu-19. "Pečlivě monitorujeme situaci v Portugalsku a Španělsku, poněvadž tam právě BA.5 dělá už větší část těch infekcí a nyní čekáme na data, která ukážou její zdravotní závažnost během letních měsíců, jakmile je budeme mít k dispozici, budeme schopni vyhodnotit v kontextu, jaké riziko tato varianta představuje," sdělil TN.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Pokud by ministerstvo zjistilo, že s šířením subvarianty hrozí Čechům nějaké riziko, je podle Pavlovice připraveno přijmout opatření. "Záleželo by, jaké riziko by to znamenalo pro očkované, neočkované a ty, kteří nemoc prodělali, na základě toho bychom se museli rozhodnout, jestli začít doporučovat roušky, nebo začít něco případně nařizovat," vysvětlil. "V tuto chvíli ta opatření ještě v žádném případě nejsou na stole," uklidnil však. V blízké době by se tak nemělo například nošení roušek ve veřejné dopravě vrátit.

Související obsah

"Rozhodně doporučujeme i nadále očkování, což je hlavní nástroj prevence. Ti, kteří jsou rizikoví nebo se cítí ohrožení, tak bych volil právě tuto nejjednodušší cestu k získání imunity," doporučil Pavlovic.

S covidem budeme podle ministerstva i nadále žít. "Lidé, kteří jsou nějakým způsobem imunokompromitovaní, tak jim bude doporučováno, aby se právě na podzim zašli přeočkovat. Bude to tady s námi i příští rok i přespříští rok. Ukázalo se, že covid nezmizí a v té populaci se bude nadále pohybovat," řekl Pavlovic.

Od začátku pandemie koronaviru Česko prožilo už několik opatření. Zavíraly se restaurace, školy musely zavést distanční výuku a lidé museli nosit roušky. V tuto chvíli ale návrat k těmto opatřením vláda neplánuje. Můžou to ale změnit další mutace koronaviru. "Pokud bude závažnost podobná, jako je u klasického omikronu, bude opatření primárně doporučování očkování na podzim, k čemuž bude ministerstvo zdravotnictví spouštět kampaň v pozdních letních měsících až k podzimu," avizoval Pavlovic.

Související obsah

S plánem nezpřísňovat opatření souhlasí i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Myslím si, že nebude docházet k nějakým plošným uzávěrám nebo opatřením, protože tahle varianta je variantou omikronu, takže není úplně novou a klinické průběhy by měly být mírnější. Ta opatření tomu budou odpovídat," předpokládá.

"Myslím, že v následujících dnech se rozhodne o očkovací strategii, to znamená, komu doporučovat dávky tři a komu čtyři. Pro tuto situaci by to mělo stačit," prohlásil Prymula. Roušky tedy zatím podle něj nemusíme oprašovat. "Myslím si, že se nevrátí do podzimu. Na podzim se to stát může," doplnil.

Další vlna covidu, experti se bojí nejhoršího scénáře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz