Zajímavosti

Experti radí, jak co nejlépe zhubnout. Dietoložka zodpovídala otázky čtenářů

Řada Čechů se před letní sezonou ještě rychle snaží zatočit s přebytečnými kilogramy. Odborníci se shodují, že většina lidí na to jde špatně. Na dotazy čtenářů TN.cz ohledně hubnutí odpovídala dietoložka Margit Slimáková.

Vysoké teploty přímo vybízí k tomu, abychom vyrazili za vodními radovánkami. Řadu lidí však trápí kilogramy navíc a z představy, že by se měli ukázat v plavkách, se jim dělá mdlo. Právě proto se mnozí ještě narychlo pokouší zbavit aspoň pár kil.

Experti se však shodují, že hubnutí na léto do plavek je špatnou cestou. "Když nyní lidé rychle zhubnou, o to rychleji poté znovu přiberou, a navíc i s úroky," řekla TN.cz dietoložka Margit Slimáková.

Související obsah

"Jakákoliv náhlá změna životního stylu nebo v podstatě redukce kilogramů se pojí s tím, že metabolismus je náhle mimo normál. Buď to člověk má pod kontrolou a dokáže to nakonec sladit, nebo ne. Pokud se to nepodaří, vzniká jo-jo efekt," má jasno dietolog Radek Němec.

Redakce TN.cz proto ve spolupráci s nutričními terapeuty a dietology připravila rady a tipy, jak na hubnutí. Právě díky nim bychom se ve svém těle mohli cítit zase skvěle.

Rychlost se nevyplácí

Snažit se tedy rychle a na poslední chvíli zhubnout, není vůbec správné. Může se totiž stát, že velmi rychle přibereme shozené kilogramy. A klidně i s drobným bonusem. Podle dietoložky Dagmar Černé je navíc důležitý důvod hubnutí.

"Lidé by měli být hubení proto, že chtějí být zdraví. Hubnutí do plavek je špatná cesta. Za mě je nejlepší si držet svou optimální váhu. Rychlé hubnutí je možné, ale ze zdravotního hlediska není příliš vhodné," má jasno Černá.

Delší cesta je cíl

Experti se shodují, že vhodnější je upravit jídelníček, zařadit pohyb, a hlavně neočekávat změnu okamžitě.

Související obsah

"Co se týče trvanlivosti, je to o průběžné změně. Naučit se jiným návykům. Nemá smysl to pořád střídat. Jako ve smyslu, že nyní něco dělám, ale pak mám dovolenou, tak na to kašlu. Důležité je najít askeze a ty v sobě udržet. Ty maličkosti, které si převezmu do svého života, tak budou působit pak nejen na postavu, ale i zdraví," vysvětlila nutriční terapeutka Hana Mojžíšová.

Změna jídelníčku

Pokud chceme zredukovat váhu, v prvé řadě bychom měli změnit jídelníček. "Podstatné je zaměřit se na bílkoviny v jídle, jako je maso, vajíčka, tvaroh, luštěniny. Zmenšit klasickou přílohu a nahrazovat ji zeleninou. Měli bychom si dávat pozor na menší večeře," přiblížila Mojžíšová.

V létě navíc můžeme mít kvůli vysokým teplotám menší hlad než přes zimu. "Jednoduché je například pravidlo, že půl talíře u každého jídla by měla být zelenina. Nezapočítává se tam však kečup a hranolky. Stačí mnohdy tři jídla denně. Někdy i dokonce dvě a můžeme začít obědem," nastínila Slimáková.

Pokud si však chceme na dovolené něco dobrého dopřát, je vhodné o tom trošku popřemýšlet. "Nemusím mít za každou cenu všechno, co v restauraci nabízejí. Když si chci tedy dát dezert, tak je velký rozdíl mezi větrníkem nebo třeba ovocným sorbetem," vysvětlila Mojžíšová.

Související obsah

Pohyb nesmí chybět

Spalování je ideální podpořit také pohybem. "Například svižnou chůzí, jízdou na kole či bruslích. Je nutné si udržovat určitou tepovou frekvenci. Na redukci kalorií je vhodná svižnější chůze v délce třeba 45 minut," řekla Mojžíšová.

Vhodné plavky jsou základ

Podle expertů je navíc velmi důležité si udržet pozitivní mysl a nehroutit se. Pokud tedy nestíháte přebytečných pár kil do letní dovolené shodit, je lepší si na pláž zvolit skvěle padnoucí plavky, které nějakou menší nedokonalost zakryjí. Lidé by si měli dovolenou a volné chvíle hlavně užít a poté začít pomalu a postupně hubnout.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz