Domácí

Podniky se chystají propouštět! Výpověď mohou dostat stovky lidí. PŘEHLED

Podniky se chystají propouštět! Výpověď mohou dostat stovky lidí. PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Přestože jsou sezonní práce a brigády v plném proudu, některé firmy plánují propouštět. Svůj záměr v květnu už ohlásily příslušným úřadům. Nejhorší situace z celého Česka je aktuálně ve Středočeském kraji.

"Ke konci května 2022 nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 12 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 724 jejich zaměstnanců," řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřina Beránková.

Propouštění se týká zejména řidičů a obsluhy pojízdných zařízení, montážních dělníků nebo pracovníků v administrativě. Právě lidé pracující na těchto pozicích jsou ohroženi nejvíce.

Přehled hromadného propouštění za duben a květen 2022:

Je nutné upozornit, že v případě zaměstnavatelů nejde o prostý součet, co se týče celkového počtu. Jeden zaměstnavatel totiž může propouštět ve více krajích. V celkovém souhrnu je však poté uveden pouze jednou.

Situace na trhu práce se však zhoršila. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně (o 4) i meziročně (o 2) vzrostl. Počet propouštěných zaměstnanců se meziměsíčně (o 307) i meziročně (o 72) zvýšil," doplnila Beránková.

"Je to tím, že se očekávají o něco horší časy ve druhé polovině roku. Očekává se také propad hrubého domácího produktu. To by se mohlo negativně podepsat na objemu nových objednávek i zakázek. Může jít zejména o firmy, které jsou na tyto výkyvy náchylné," má jasno ekonom Pavel Peterka.

Související obsah

Aktuálně je situace nejhorší ve Středočeském kraji, kde propouštění ohlásilo šest podniků, a o práci tak může přijít 223 jejich zaměstnanců. Následuje Jihomoravský kraj, kde by výpověď mohlo dostat 149 pracovníků ze dvou firem. V klidu naopak mohou být lidé ze Zlínského kraje nebo Vysočiny. Tam dohromady ohlásili propouštění tři zaměstnavatelé. A postihne to tři zaměstnance.

Experti však uklidňují, že míra nezaměstnanosti byla za duben v Česku nejnižší v celé Evropské unii (EU) a řada firem bude stále hledat nové pracovníky. Největší zájem je nyní o zaměstnance v technických a dělnických oborech. Dlouhodobá poptávka je také po kvalifikovaných řemeslnících.

"Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci ÚP ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance," uvedl generální ředitel pracovního úřadu Viktor Najmon.

Odbory žádají navýšení mezd pro státní zaměstnance. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz