Domácí

Letištím chybí zaměstnanci. Spoje se zpožďují a odbavování je pomalejší

Velké problémy hlásí na startu letní turistické sezóny řada evropských letišť. Chybí jim zaměstnanci, které propustila během pandemie, a to se odráží v pomalejším odbavování, zpožďování spojů a někdy i jejich rušení. Personál chybí i pražskému letišti a už se objevují i první stížnosti.

Dlouhé fronty lidí čekaly v pondělí po poledni na Letišti Václava Havla na odbavení. Hlavní část turistické sezony je přitom teprve za dveřmi.

Dvě a půl hodiny při letech po Evropě a rovnou tři hodiny při dálkovém letu. S takovým předstihem byste teď měli dorazit na letiště Praha, abyste měli jistotu že vám letadlo takzvaně nevezme dráhu. O doporučení ale řada lidí vůbec neví.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže letiště situaci podcenili. Poradil, jak se vyhnout frontám:

"U odbavení zavazadel byly otevřeny jen dvě přepážky. Po 40 minutách čekání jsem strávil další hodinu ve frontě na kontrole. Chvílemi se to vůbec nehýbalo. Letadlo jsem stihl jen tak tak," popsal svůj zážitek turista Marek. 

Související obsah

Kvůli covidu letiště propustilo na 600 zaměstnanců. Náborová kampaň jich přilákala zpět jen několik desítek. "Bohužel nám stále chybí zaměstnanci na nakládky a vykládky zavazadel," sdělila mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Klára Divišková.

Letenky přitom mizí až nadzvukovou rychlostí. "K dnešnímu dni už máme připraveno téměř 97 procent letenek na léto, co jsme měli loni," prozradil provozní ředitel Kiwi.com Juraj Strieženec.

Související obsah

Letecký provoz nad republikou zesiluje a vrací se na předcovidovou úroveň. "V červenci a v srpnu, tedy ve špičce letového provozu, by denní průměr měl přesahovat dva tisíce letadel," avizoval mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Problémy s personálem má i řada leteckých společností. Těch českých se to prý ale netýká. "Na sezonu jsme se připravovali s dostatečným předstihem, s náborem palubního personálu jsme začali již v lednu," řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Letiště i aerolinky doporučují on-line odbavení. To je ale problém ve chvíli, kdy máte velký kufr. A s ním většina lidí na dovolenou míří.

Podobná situace je i v dalších evropských destinacích:

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz