Zahraničí

Putin představil novou jadernou zbraň! Dokončená bude do konce roku

Putin představil novou jadernou zbraň! Dokončená bude do konce roku
Test rakety Sarmat Zdroj: Profimedia

Ruský jaderný arzenál do konce letošního roku výrazně posílí. Rozsáhlý projekt Sarmat se totiž chýlí ke svému závěru. Jeho výsledkem bude mezikontinentální balistická raketa, která bude schopná dostat jadernou nálož na druhou stranu světa.

Ke svému konci se blíží konstrukce mezikontinentální rakety Sarmat. Rusko na projektu pracuje už od roku 2009. Jeho smyslem je vyvinutí supermoderní dálkové střely, která bude schopná zasáhnout kdekoliv na světě.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina bude raketa brzy připravena k boji. "Úspěšně jsme otestovali těžkou mezikontinentální balistickou střelu Sarmat. Podle plánů bude první z nich připravena k bojovému nasazení do konce roku," oznámil tento týden Putin podle portálu RT.

Související obsah

Raketu vyvíjí Makejevova konstrukční kancelář, která se specializuje na vývoj raketových systémů. Podle prvních plánů měla být raketa Sarmat hotová v roce 2020, vývoj se však protáhl. První úspěšný test provedlo Rusko letos v dubnu.

Sarmat je ve svém odvětví špičkou. Raketa, dlouhá 35 metrů, má dolet až 18 tisíc kilometrů. Dokáže tak urazit vzdálenost mezi Prahou a Novým Zélandem. Může navíc přepravit až desetitunový náklad, tvořený množstvím menších raket.

Ničivý potenciál ale není jediným důvodem, proč je Sarmat znepokojující zbraní. Raketa je totiž vybavena také sadou zařízení, která mají zabránit jejímu odhalení. Má například velmi krátkou zážehovou fázi, díky čemuž je pro satelity a termokamery mnohem těžší střelu odhalit.

Související obsah

​Pojistky má ale raketa Sarmat i pro případ, že ji někdo zahlédne a pokusí se ji v letu zneškodnit. Před protiraketovými systémy ji chrání zařízení, které proti blížící se střele vypálí množství kovových koulí. Při nárazu do nich střela exploduje v bezpečné vzdálenosti od rakety, ta může pak nerušeně pokračovat ke svému cíli.

Sarmaty mají podle plánů ruské armády nahradit starší rakety typu Vojvoda, které Rusko zdědilo z éry studené války. V kódu NATO se těmto starším raketám přezdívá SS-18 Satan. I kvůli tomu se Sarmaty někdy nazývají Satan 2. Dohromady plánuje Rusko uvést do bojové připravenosti 46 moderních Sarmatů.

Zvěsti o podlomeném zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina přiživilo video, kde se šéf Kremlu viditelně třese:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz