Domácí

Nenecháme vás padnout, slíbil Fiala. Představil plán pomoci s drahými energiemi

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) vystoupil ve středu večer s mimořádným projevem o ekonomické a politické situaci v zemi. Promluvil zejména o energetické bezpečnosti a snaze o zbavení se závislosti na Rusku. Právě to je podle něj hlavní viník současných problémů. Zároveň předchozí vládě vyčetl, že za současnou vysokou inflaci může právě ona.

Ve středu vystoupil premiér Petr Fiala (ODS) s mimořádným projevem k národu v souvislosti s aktuální ekonomickou a politickou situací. Mluvil zejména o problémech, kterým Česká republika čelí. Šlo především o zvyšující se ceny energií a neustále rostoucí inflaci.

Hlavním viníkem je podle Fialy Rusko, které napadlo Ukrajinu, problémy však způsobilo celému světu. "Rusko vede války dvě. Ta první je vojenská a týká se nyní území Ukrajiny. Tou druhou je morálně-ekonomická válka a jejím cílem jsou země západního světa. Mezi nimi je i Česká republika," řekl Fiala.

Související obsah

Česko je v tomto ohledu obzvlášť zranitelné. Téměř všechen plyn v Česku totiž pochází z ruských zdrojů. "Je to přímý důsledek toho, jak se chovaly minulé vlády, zejména pak vláda Andreje Babiše. Ještě před pěti lety jsme měli čtvrtinu plynu zajištěnu z Norska, minulá vláda však neudělala nic, aby tyto dodávky udržela. Jestli to byla chyba nebo záměr, dneska těžko soudit," uvedl Fiala.

V souvislosti se zdražováním i energetickou nejistotou uvedl Fiala tři zásadní body programu vlády. Zaprvé je podle něj třeba zabezpečit dostatek plynu na zimu, dále se musí Česko stát energeticky suverénním státem a v neposlední řadě musí vláda pomoci lidem a firmám, aby zvládli cenový šok způsobený zdražováním energií.

Podívejte se na sestřih z projevu:

Fiala zároveň mluvil i o způsobech, jakými se s těmito problémy současná vláda hodlá vypořádat. Ve středu schválili ministři opatření, kterými přímo podpoří domácnosti i firmy a uleví jim od vysokých cen energií. Na tuto podporu si vláda vyhradila přes 66 miliard korun. I tak však lidi čeká výrazný cenový šok, který bude obtížné kompenzovat.

Související obsah

​Premiér také představil příspěvek pro obyvatele, jejichž výdaje na bydlení přesáhnou třetinu jejich příjmu. O ten však bude třeba se aktivně přihlásit. "Prosím všechny, aby se nestyděli požádat o pomoc. Všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně - nenecháme vás padnout," zdůraznil Fiala.

Ne všechny reakce na premiérův projev ale byly pozitivní. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová Fialovu řeč označila za fňukání a stěžování na kabinet Andreje Babiše. Zároveň také premiéra obvinila, že nepředstavil konkrétní řešení. "Národ měl slyšet, jaká jsou krátkodobá opatření. Růst cen se nezastaví, na podzim bude pokračovat," řekla Schillerová.

Zároveň ale ocenila i připravovanou podporu, takzvaný válečný balíček. "Je to pozitivní zpráva, ale zatím je to pouze jen návrh," podotkla Schillerová. Za pozitivní považuje především odpuštění poplatku za topné zdroje.

Související obsah

​O obtížné situaci promluvil také ekonom David Marek. "Vláda zdědila velký schodek a už není možné Česko dále pokračovat. Na druhou stranu jsme v situaci, kdy je skutečně třeba natáhnout pomocnou ruku. Vládní postup tak považuji za celkem slušný kompromis," řekl Marek.

Co na projev říkají lidé? Podívejte se na reportáž:

V posledních měsících dopadlo na Českou republiku výrazné zdražování. Zejména opoziční politici kritizují vládu Petra Fialy za to, že není schopná na situaci pružně reagovat a řešit ji. Inflace se totiž v červnu vyšplhala na 16 procent. Výrazně k ní dopomohlo zvyšování cen energií, které nastalo hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině.​

Vláda se snaží zmírnit dopady prudkého růstu cen energií a pohonných hmot. Kabinet ve středu na svém jednání probral také návrh návrh ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) na zavedení tzv. úsporného tarifu. Výsledkem byl rámec, skrze nějž bude vláda zvláštními nařízeními podporovat občany.

Jak projev hodnotí někteří politici? Podívejte se na reportáž:

Podívejte se, jak zhodnotila projev Alena Schillerová a ekonom David Marek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz