Ekonomika

Úrokové sazby razantně vzrostly. Lidé s hypotékou teď mají jedinou možnost

Česká národní banka (ČNB) ve středu rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Vzrostly o 1,25 procentního bodu na 7 %. Opět se tak rozšířil okruh lidí, kteří nemají šanci na získání hypotéky. V nelehké situaci se ale ocitá i množství lidí, kterým končí fixace u hypotéky a kvůli vysokým úrokovým sazbám se jim razantně zvýší splátky. Mnoho možností přitom nemají. Ekonomové se shodují, že v současné situaci není rozumné zvolit dlouhodobou fixaci. Přečtěte si, jak podle odborníků postupovat.

Bankovní rada ČNB na středečním jednání zvýšila základní úrokovou sazbu na 7 %, vzrostla tak o rekordní hodnotu 1,25 procentního bodu. Opět tak výrazně zdraží hypotéky a další půjčky. Základní úroková sazba je aktuálně nejvyšší od roku 1999.

Zvýšení úrokových sazeb o rekordní hodnotu odborníci očekávali. Další razantní nárůst ale už nepředpokládají. "Myslím, že úrokové sazby už nepůjdou o moc výš, než jsou dneska," řekl redakci TN.cz Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

"Další zvyšování je reálné, ale málo pravděpodobné. Výš by to šlo v případě, kdy by nastala nějaká další kalamita na finančním trhu, něco nepředvídatelného, jako je teroristický útok podobný 11. září, další pandemie a podobně. Nečekané věci mohou ještě zamíchat kartami, ale není to hlavní scénář," doplnila ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Související obsah

​Ekonom a vedoucí katedry hotelnictví na Vysoké škole hotelové a ekonomické Petr Studnička zcela nevylučuje, že úrokové sazby ještě porostou. Domnívá se ale, že bankovní rada ČNB, která bude v novém složení zasedat v srpnu, po dalším razantním zvýšení nesáhne.

Podívejte se, co doporučuje hypoteční specialita:

Co dělat s končící fixací?

Podle odborníků se tak aktuálně zřejmě nacházíme na pomyslném vrcholu. "Teď jde spíš o to, kdy a jak rychle se úrokové sazby budou snižovat," konstatoval Sobíšek. Lidé, kterým aktuálně končí fixace hypoték, by měli zvolit další fixaci. "Dává smysl, nešla bych do plovoucí sazby, protože se může krátkodobě ještě zvýšit," radí Šichtařová.

Ekonomové ale nedoporučují dlouhodobou fixaci. "Na zvážení je horizont tří až pěti let. I když nás letos inflace hodně potrápí, myslím, že už příští rok uvidíme určité snižování. I úrokové sazby by tedy časem měly reagovat klesáním," predikuje Sobíšek.

"Situace je teď opravdu mimořádná, takže fixace je lepší na kratší dobu. A je lepší vyčkat, jak finanční trh zareaguje, co se bude dít třeba za rok dva," souhlasí Studnička, který radí zvolit novou fixaci za stávajících úrokových sazeb na zhruba dva roky. "Pevně věřím, že za dva roky se to zase sníží," řekl. Dvouleté období doporučuje i Šichtařová.

Související obsah

​Podobné dilema řeší i lidé, kterým ještě fixace běží, za dva tři roky jim ale skončí. Už nyní banky totiž nabízejí nové smlouvy se současnými úrokovými sazbami. Nabídka se může zdát lákavá, pokud má někdo obavy, jak vysoké budou sazby v budoucnu. Ekonomové ale rozhodně nedoporučují uzavírat smlouvu na příští období už nyní. 

"Uzavřít novou smlouvu za takto nejisté situace mi nedává smysl. Počkala bych za ty dva tři roky," řekla Šichtařová. To potvrdil i Studnička. "Doba je turbulentní, takže teď je třeba vyčkat, co se bude dít," zdůraznil.

Jako řešení ekonomové nevylučují ani refinancování, přechod k jiné bance ale v současné situaci mnoho nadějí lidem nedává. "Nemyslím si, že by banky ve svých nabídkách v tuto chvíli byly nějak extrémně odlišné," vyjádřil se Sobíšek. "Moc lepších úroků nenajdete, rostou plošně," doplnila Šichtařová.

Pozor na krátkodobé úvěry. Někde přeplatíte více než 4 000 korun za 30 dní. Více se dozvíte v reportáži:

TN,cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz