Ekonomika

Levné hypotéky končí. Problémy to znamená pro banky i jejich klienty

Na zvyšování úrokových sazeb se připravují i banky. Dá se totiž očekávat, že právě neschopnost splácet budou řešit tisíce klientů. Podle odborníků je důležité začít situaci řešit včas a s bankou se domluvit na možných alternativách.

Více než sto tisícům lidí v následujících dvou letech skončí fixace hypotéky a budou muset v bankách řešit skokový nárůst splátek. "Jsou lidé, kteří si třeba brali hypotéku před pěti lety. Tehdy, v roce 2017, byly hypoteční sazby nejlevnější v historii. Tito lidé se budou muset sžít s tou realitou opravdu citelně vyšších úrokových sazeb. Na měsíční splátce za běžný byt dají třeba o pět nebo šest tisíc korun navíc," očekává ekonom Lukáš Kovanda.

Většina bank v Česku se tak musí připravit na to, že část jejich klientů nemusí být schopna závazky splácet. "Ten dopad na ty klienty se samozřejmě bude týkat toho, že jim vzrostou měsíční splátky v závislosti na tom, kdy tu hypotéku uzavírali a na jak dlouho ji měli fixovanou," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Související obsah

"V letošním roce končí fixační období našim klientům zhruba v osmi tisících případů. S těmito lidmi jsme samozřejmě připraveni situaci řešit, pokud nadejde," oznámila mluvčí Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

Problémy pak s klienty banky plánují řešit individuálně. "Buďto se může jednat o klasickou restrukturalizaci té splátky, může se jednat o posunutí, odložení splátky, nebo se může jednat o rozložení toho platebního kalendáře na delší dobu, čímž dojde ke snížení té měsíční splátky," sdělila Filipová.

Krizové scénáře počítají i s prodejem nemovitostí, ten ale banky považují za krajní variantu. "Česká národní banka svými doporučeními i dalšími opatřeními zabezpečovala to, aby klienti, kteří se k hypotékám dostanou, nepřecenili své síly a byli právě schopni splácet hypotéky i v situaci, kdy dojde k výraznému navýšení úrokových sazeb," sdělil ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz