Domácí

Zlaté časy končí. Ceny papíru a železa padají na historické minimum

Velmi zajímavé období zažívají momentálně sběrny papíru a kovů. Jsou jako na houpačce. Zatímco začátkem roku byly ceny za papír nebo kov po několika letech na maximu, teď naopak klesnou asi nejníž v historii.

Celosvětová pandemie covidu ohrozila nejen výrobu, ale také opačný konec průmyslového řetězce. I zpracovatelé kovošrotu najednou neměli odbyt v hutích a ceny klesly na minimum. A stejně to bylo i s papírem. Každoroční množství svezeného papíru z Hradce Králové nekleslo pod 2 300 tun, ale byl to prodělečný byznys. Hradecké služby musely za třídění dokonce platit.

Po pandemii ceny opět vzrostly a znovu se vyplatilo papír nebo železo do sběrny prodávat. Letos v lednu byly ceny dokonce rekordní. Za kilo papíru jste mohli dostat i pět korun.

"Teď jsme na cenách u netříděného papíru jedna koruna za kilo, u kartonu za 1,50 Kč a u novin a letáků za 3,50 Kč," srovnal Martin Hušek z Hradeckých služeb.

Související obsah

​Podobné je to i u kovu. Razantní nárůst cen energií a drhnoucí automobilový průmysl zavinily, že po sběrných surovinách už zase není poptávka. Ještě na začátku roku bylo možné prodat kilo železa do sběrny za 8 korun, teď je cena poloviční. A během prázdnin zřejmě klesne na historické minimum, podle odhadů může spadnout na dvě koruny za kilogram.

Přesto to jedno pozitivum pro sběrny má. Už ani zlodějům se nevyplatí krást železo. Přitom ještě nedávno ve středních Čechách 12členný gang vymyslel téměř dokonalé perpetuum mobile. V noci ze sběrny železo kradl a přes den ho tam prodával. Postupně ukradl 100 tun kovu. Při tehdejších cenách na tom vydělal 800 tisíc korun.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz