Zahraničí

Zelenskyj se spojil s lídry G7. Válku chce ukončit ještě letos, řekl jim

V bavorských Alpách pokračoval druhým dnem summit skupiny G7. S lídry silných světových ekonomik se dopoledne spojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který oznámil, že chce, aby válka v jeho zemi skončila do konce roku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl požádat lídry světových velmocí o další zbraně a urychlení dodání pomoci na Ukrajinu. Podle zdrojů z Bílého domu plánují Spojené státy Ukrajině v blízké době poskytnout rakety země vzduch středního až dlouhého doletu.

Ukrajinský prezident také doufá, že válka skončí ještě letos. Podle jeho slov by totiž boje v zimě byly mnohem složitější a tak vyzval členské státy, aby slibovanou pomoc na Ukrajinu dopravily co nejdříve.

Související obsah

Lídři G7 se mezitím v pondělí shodli na tom, že budou Ukrajině pomáhat, dokud to bude potřeba. Finančně, vojensky i diplomaticky. Zároveň vyzvali Rusko, aby přestalo blokovat vývoz obilí z Ukrajiny. Bez něj totiž může více než 40 miliónů lidí čelit humanitární katastrofě.

Státy G7 ale s žádnými konkrétními sankcemi na summitu zatím nepřišly. Oznámily ale, že i nadále budou pracovat na izolování Ruska od světového obchodu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz