Tip na výlet

Tipy na výlet: Navštivte tři nejzajímavější mlýny v Česku

Ve své době patřily k nejsložitějším technickým zařízením. Jejich majitelé byli většinou chudí, ale vážení. Uměli totiž perfektně předpovídat počasí, šlo o mlynáře. Podívejte se teď na tři nejzajímavější mlýny v Česku.

Dříve měli tito obři rozložené lopatky nad kdejakou vesnicí – všude tam, kde bylo daleko k řece nebo k potoku a kde foukal stálý vítr bez velkých poryvů.

Větrný mlýn v Kuželově

Navštívit byste rozhodně měli Větrný mlýn v Kuželově. Patří k nejstarším a nejzachovalejším větrným mlýnům holandského typu. Z jeho zdí jako by dýchala historie, přežil Rakousko-Uhersko, obě války, nacisty i komunisty. Dnes je ukázkou umu tehdejší generace.

Národní kulturní památka je aktuálně ve správě Technického muzea v Brně. "Stavba je kamenná a ukončená kruhovou kolejnicí, po které se celá střecha dá otočit," vysvětlil reportérovi TV Nova průvodce Miroslav Urban.

Přestože je mlýn plně funkční, naposledy mlel obilí pro obyvatele Kuželova i blízkého okolí před druhou světovou válkou. "V letech 1974 - 1978 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která ho uvedla do původního provozuschopného stavu," dodal Urban.

Související obsah

​Ročně mlýn navštíví až osm tisíc lidí – mezi nimi školáci, pamětníci a často si sem nedělní odpoledne přijdou zpříjemnit i místní. Koncem léta vás také určitě zaujmou tradiční slavnosti.

Do Kuželova se na mlýn můžete přijet podívat od úterý do neděle od 9 ráno do 17 hodin. Za vstup zaplatíte pouhých 50 korun. Parkování je zdarma.

Vůbec první mlýn v Česku vyrostl na zahradě Strahovského kláštera v Praze. Ale byla to Morava, kde se větřákům, jak se mlýnům na Moravě říká, dařilo nejvíc. Moravskou bránou totiž vanul ten správný vítr. Celých 700 z tisícovky zdokumentovaných větrníků u nás stálo na moravské půdě.

Mlýn v Ruprechtově

Další mlýn známe spíš z amerických plání, kde čerpal vodu. Halladayova turbína využívá důmyslný systém stavitelných žaluzií a díky ní nám mlýn v Ruprechtově závidí celý svět. Od května do září se ve mlýně můžete nechat ubytovat, zbytek roku je věnován exkurzím. Pravidelné prohlídky začínají vždy od prvního říjnového víkendu a trvají na objednání až do dubna následujícího roku.

Související obsah

Bukovanský mlýn

A posledním tipem je Bukovanský mlýn. Na první pohled se neliší od těch předešlých, ale jeden rozdíl tu je. Není totiž původní. "Autorem myšlenky je bukovansky rodák Jožka Kouřil. Myšlenku inicioval k úctě k předkům," popsal ředitel areálu Roman Šikuta.

Mlýn byl původně postavený v roce 2004 jako rozhledna, o tři roky později se rozrostl do velkého zážitkového areálu. Z rozhledny bukovanského mlýna dohlédnete při dobré viditelnosti na Kyjovsko, Slovensko nebo třeba Rakousko.

V přízemí je Krbovna, první patro obsadila výstava užitné lidové keramiky, v druhém patře je k vidění expozice slovácké kuchyně první poloviny 20. století. "Naším cílem je poskytovat nejen ubytování a stravování, ale zážitky na celý den. Máme tu zvířata, ovce, oslíky, kontaktní výběhy. Lidé mohou krmit, hrát minigolf, je tu bazén," lákal Šikuta.

Celý areál okolo Bukovanského mlýna má budit dojem dobového venkovského statku. V přilehlých budovách je možné se ubytovat a nechybí ani restaurace s místními specialitami.

Do areálu Bukovanského mlýna můžete přijít kdykoliv během dne. Jeho prohlídka zpoplatněná není a zaparkovat můžete také zdarma, a to přímo u areálu.

Daniel Brabec, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz