Domácí

Na zastavení další vlny covidu je pozdě, varuje expert. Ministerstvo svolalo tiskovou konferenci

Na zastavení další vlny covidu je pozdě, varuje expert. Ministerstvo svolalo tiskovou konferenci
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Koronavirová epidemie v Česku opět nabírá na síle a roste nejen počet nemocných, ale i hospitalizovaných. Na vině jsou zřejmě nové varianty nemoci, které způsobují rychlejší šíření viru. Ministerstvo na pátek svolalo tiskovou konferenci, kde o covidu promluví hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle biologa Mariána Hajdúcha je už na zastavení nové vlny ale pozdě.

Covid-19 ze světa nezmizel a v poslední době ukazuje, že je stále nebezpečný. Dokazují to počty nakažených, které se za poslední týden zdvojnásobily. Ve středu laboratoře odhalily 1 156 případů, o týden dříve to bylo 681. Větší obavy ale vzbuzuje nárůst hospitalizovaných, kterých bylo tuto středu 179, což je o 57 více než minulou středu.

Ministerstvo zdravotnictví zatím žádné kroky k omezení šíření viru neoznámilo, ale na páteční odpoledne svolalo mimořádnou tiskovou konferenci. Tématem má být právě epidemiologická situace a covid-19. Vystoupí na ní hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Podle molekulárního biologa Mariána Hajdúcha je už nicméně nová vlna rozjetá a na její zastavení je pozdě. "Doufal jsem, že by se mohla zastavit koncem školní docházky. Myslím, že už je pozdě," uvedl Hajdúch. Znervózňuje ho především počet lidí v nemocnicích. "Tolik hospitalizovaných nebylo v létě 2021, srovnatelně jen v létě 2020, kdy byla populace neimunní," dodal biolog.

Související obsah

​Nárůst počtu nových případů způsobují převážně nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které postupem času vytěsňují původní verzi omikronu. Nové varianty sice nezpůsobují horší průběh, ale jsou více nakažlivé. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) PCR testy zaznamenaly výrazný nárůst záchytu mutace, která je typická pro tyto subvarianty. "Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.

Problémem těchto variant je, že se mohou nakazit i lidé, kteří už nemoc dříve prodělali. "Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí," upozorňuje SZÚ.

Pozitivních případů prudce přibývá také v Chorvatsku, kam každý rok míří na letní dovolenou statisíce Čechů. Chorvatská vláda zveřejnila mapu, která ukazuje, kde je momentálně nejvíce nakažených. Podívat se na ni můžete v tomto článku na TN.cz

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje jedno úmrtí, které souvisí s očkováním na covid-19. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz