Zajímavosti

Googlu neunikne ani KLDR. Satelitní snímek odhaluje obří podzemní komplex

Googlu neunikne ani KLDR. Satelitní snímek odhaluje obří podzemní komplex
Kim Čong-un Zdroj: Profimedia

V Severní Koreji se podle ověřených informací nachází více než 2 500 podzemních objektů. Jejich počet může být reálně mnohem vyšší, menší kryty například pod obytnými domy ale satelitní snímky jen tak neodhalí. Co naopak odhalily dobře, je rozsáhlá podzemní továrna na zbraně, která je považována za největší v celé Severní Koreji.

Severní Korea je i v dnešní době stále do velké míry zahalena tajemstvím. To, co víme o jejím fungování, může být jen špičkou ledovce. Jacob Bogle, který je nadšencem do satelitní archeologie, se věnuje výzkumu Severní Koreje pomocí map. Satelitní snímky podle něj dokážou poměrně snadno odhalit velké podzemní komplexy, kterých je v KLDR požehnané množství, píše na svém blogu.

Související obsah

​Popsal tam 14 těch největších (s výjimkou raketových základen), z nichž nejrozsáhlejší je továrna Kaggye General Tractor Plant. Jedná se o největší podzemní továrnu na výrobu zbraní v Severní Koreji. Založena byla krátce po korejské válce v 50. letech a mezi nejběžnější položky, které se v ní vyrábí, patří minometná a dělostřelecká munice. Produkuje ale také rakety krátkého doletu.

Přesná velikost této továrny není známá. "Zvenčí se rozkládá na ploše přibližně 99 hektarů. Má ale několik vchodů, které umožňují vstup do nitra 1,8 kilometru vysokého kopce. Ten by umožňoval vybudování několika pater a několika kilometrů podzemních tunelů," vysvětlil Bogle. Odhaduje se, že továrna zaměstnává minimálně 20 tisíc lidí.

Související obsah

​Mezi 14 největších podzemních komplexů v KLDR patří i řada dalších továren na výrobu zbraní. Například továrna na letadla Panghyon byla postavena v 60. letech a bývala jedinou v zemi, která se specializovala na výrobu letounů. Továrna Tonghungsan vyrábí zřejmě součástky do raket.

V dubnu letošního roku CNN upozornila na to, že nové komerční satelitní snímky odhalily jeden z nejjasnějších důkazů toho, že Severní Korea opět pracuje na tunelu ve svém podzemním jaderném testovacím středisku, a to takovým způsobem, který by mohl zkrátit dobu potřebnou k dalšímu testu.

"Poznávacím znamením je hromada hlušiny před tunelem," uvedl tehdy odborník na zbraně a profesor z Institutu mezinárodních studií v Middlebury Jeffery Lewis.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz