Zahraničí

V Chorvatsku hrozí od úterý prudké zdražení paliv. Ukázali, kolik mají stát

V Chorvatsku hrozí od úterý prudké zdražení paliv. Ukázali, kolik mají stát
Čerpací stanice v Záhřebu, ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Řidiče tankující na chorvatských čerpacích stanicích čeká možná v úterý velmi nepříjemné překvapení. Vyprší totiž nařízení o zastropování cen paliv, které na dva týdny schválila 20. června vláda. Pokud ho nestihne v pondělí prodloužit, zdraží paliva na v přepočtu více než 50 korun za litr.

Pokud vláda v pondělí neprodlouží nařízení o zastropování cen pohonných hmot v Chorvatsku, zdraží od úterka benzín na 16 kun za litr (přibližně 52,73 Kč) a nafta na 16,5 kuny (54,37 Kč), uvedl to web chorvatské veřejnoprávní televize HRT.

Od 21. června přitom platí v zemi strop na ceny paliva, který vláda zavedla původně na dva týdny. Ceny zastropovala částkou 13,50 kuny (zhruba 44,50 Kč) za litr benzínu a 13,08 kuny za litr nafty (43,10 Kč).

Opatření má ale jednu významnou výjimku – neplatí u čerpacích stanic na dálnicích. Vláda se tak snažila, aby ze zastropování měli přínos hlavně místní obyvatelé a spoléhala na to, že turisté projíždějící k moři zůstanou na dálnicích a natankují za tržní cenu.

Chorvatský premiér Andrej Plenković v sobotu oznámil, že vláda se bude snažit v pondělí najít řešení, aby raketový růst cen pohonných hmot na občany tvrdě nedopadl.

Související obsah

​"To je všechno kvůli ruské agresi na Ukrajině a narušení trhů. Věřím, že najdeme správné řešení pro naše občany i pro provozovatele malých čerpacích stanic," uvedl podle listu Dnevnik.hr ministr financí Zdravko Marić.

Právě menší prodejci paliv kritizují vládu za zastropování cen, které jim podle šéfky jejich sdružení Vesny Debogovićové způsobuje, že paliva prodávají se ztrátou, a navíc vede k tomu, že s nimi velcí distributoři nechtějí uzavírat smlouvy a palivo jim dodávat.

"Proto žádáme o liberalizaci cen a rychlé zavedení poukazů pro občany v nouzi," vyzvala podle veřejnoprávní televize HRT Debogovićová. Ministr financí Marić připustil, že i varianta, že by sociálně slabí občané dostávali na benzín poukázky, je ve hře. Pokud by chorvatský stát nahradil zastropování cen paliv systémem poukázek pro chudé, rozhodně by z toho neměli radost turisté, kteří by za plné ceny tankovali po celém Chorvatsku.

Kde se vyplatí v Chorvatsku tankovat, zjišťovala tento týden také reportérka TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz