Zahraničí

Aktivista posílá Severokorejcům covidovou pomoc. Pašuje ji s pomocí balonů

I když Severní a Jižní Korea jsou neustále na nože, mnozí obyvatelé obou zemí pocity svých vlád nesdílejí. Je mezi nimi například aktivista Park Sang-hak. Ten sice žije na jižní polovině Korejského poloostrova, pravidelně však svým severním sousedům posílá pomoc. Používá k tomu netradiční způsob.

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou je snad nejpřísněji hlídanou hranicí na světě. Dostat přes ni cokoliv je nesmírně obtížné. Aktivistovi Park Sang-hakovi se to i přes veškerá opatření daří. Jeho skupina totiž pravidelně vypouští přes hranici balony s pomocí pro obyvatele Severní Koreje.

Sang-hak, který sám ze Severní Koreje utekl na jih, poslal na sever 20 balonů naložených zásobami. Jde především o proticovidové pomůcky, jako jsou roušky, vitamin C a prášky proti vysokým horečkám. Jeho skupina už tak Severokorejcům dopravila 20 tisíc roušek a desetitisíce prášků.

Související obsah

​Není to poprvé, co skupina jihokorejských aktivistů takto pomáhá. V minulosti už například v balonech posílala letáky s protivládní propagandou, dolarovými bankovkami a informacemi o dění ve světě. Pak se začala soustředit na lékařskou pomoc, protože Severokorejci ji urgentně potřebují.

Severní Korea má v posledních měsících velké problémy s koronavirovou pandemií. Podle tamních státních médií nemoci podlehlo 74 lidí a horečkami trpí už 4,8 milionu obyvatel. Tato čísla však jsou podle expertů nejspíše uměle snížená ve snaze uchránit politického lídra Kim Čong-una před nespokojeností obyvatel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz