Česká Evropa

Praha zažije dopravní peklo kvůli vedení EU, policie řekla detaily. PŘEHLED

Praha má před sebou nejkritičtější týden v souvislosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie. V hlavním městě se uskuteční tři velká jednání nejvyšších politických představitelů, navíc přiletí i prezident Izraele, kterého přijme na Pražském hradě Miloš Zeman. Řidiči musejí počítat s operativními uzavírkami, kterých budou desítky, oznámila v pátek policie. Týkat se budou především cesty z letiště do centra Prahy. Kdo nemusí, nemá jezdit autem, ale má využít veřejnou dopravu.

České předsednictví Evropské unie vypukne v příštích dnech naplno. Od pondělí do pátku proběhne trojice vrcholných jednání ministrů a Evropské komise, už v neděli dorazí na státní návštěvu izraelský prezident Jicchak Herzog.

"Máme před sebou jeden z týdnů, který nás prověří. Ve dnech 10. až 12. července je v Praze meeting ministrů spravedlnosti, vnitra a představitelů Komise. Následuje neformální Rada pro životní prostředí od 12. do 14. července, na to navazuje neformální Rada pro všeobecné záležitosti," informoval policejní prezident Martin Vondrášek.

Řidiči se mají připravit na komplikace v dopravě. Na bezpečí zahraničních delegací budou dohlížet stovky policistů i vojáků. "Upozorňuji, že v Praze nejsou žádné trvalé uzavírky, které by omezovaly provoz. Uzavírky budou operativní a budou se týkat především cesty z letiště. Budou to desítky kolon denně, předpokládáme, že největší nápor bude od pondělí do čtvrtka," uvedl šéf pražských policistů Petr Matějíček.

Související obsah

​Kolony budou mířit do Kongresového centra, kde proběhne většina naplánovaných jednání, nebo na Pražský hrad. "Tam proběhne zahájení a budou se konat slavnostní večeře," upřesnil Matějíček.

PŘEHLEDNĚ: Kde bude největší nápor

Cesta z letiště do Kongresového centra Evropská, Svatovítská, Milady Horákové, Letenský tunel, Revoluční, Havlíčkova, Hybernská, Wilsonova, Sokolská, Nuselský most, Pankrácké náměstí
Cesta z letiště na Pražský hrad Evropská, Svatovítská, Veleslavínská, Karlovarská, Bělohorská, Střešovická, Patočkova, Myslbekova, Parléřova, Loretánská
Pozn. red.: Výběr ulic, kde hrozí uzavírky, je pouze předpokládaný. Policie je vzhledem k nutnosti zajistit bezpečnost kolon nekonkretizovala.

"Kongresové centrum bylo určeno jako chráněný objekt. Je tam určitá zóna, která je oplocená. Neomezí to žádný provoz, ale občan si musí zvyknout na to, že je tam prostor, který bude neprůchozí," pokračoval.

Policie: Radši jezděte MHD

Matějíček vyzval, aby lidé na týden přestali jezdit autem, pokud to není nezbytné. "Prosím občany o součinnost a vnímání a aby byli trpěliví. Pokud nemusí občan jezdit do Prahy motorovými vozy, požádal bych o využití MHD nebo jiných způsobů," uzavřel Matějíček.

Související obsah

Česko pořádá v následujícím půlroce 332 akcí spojených s předsednictvím, z toho 20 policie vyhodnotila jako velmi rizikové nebo rizikové. Padesátka z nich pak proběhne v zahraničí, nejčastěji v Bruselu.

"Staráme se o bezpečnost delegací a jednání od příletu účastníků po jejich odlet. První úkol je zajistit maximální bezpečnostní standard na Letišti Václava Havla, máme za úkol přepravit všechny účastníky z letiště do centra Prahy s pomocí armády a vojenské policie. Zajišťujeme bezpečnost v místech ubytování, musíme provést pyrotechnické a bezpečnostní prověrky všech meetingových místností," popsal Vondrášek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz