Zahraničí

Ruští poslanci chtějí změnu. Putin by už nebyl prezident

Ruští poslanci chtějí změnu. Putin by už nebyl prezident
Putinovi otéká tvář a roste břicho. Odborníci vysvětlili, co to znamená | Zdroj: APTN

Část ruských poslanců chce, aby Vladimir Putin už nebyl ruský prezident. Nechtějí ale nahradit 69letou hlavu státu, ale přejmenovat jeho funkci. S návrhem přišla Liberálně-demokratická strana Ruska.

Vladimir Putin by brzy mohl přestat používat titul "prezident Ruské federace". Podle ruské státní agentury TASS chce Liberálně-demokratická strana Ruska (LDSR) nahradit pojem "prezident" slovem "vládce". To by prý zamezilo používání cizího slova.

"Je to nový nápad. Žádné stanovisko v této věci neexistuje," uvedl mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Peskov. Alternativou ke slovu vládce je pak ještě "hlava státu". LDSR se o nahrazení slova prezident pokoušela už při změně ústavy v roce 2020, ale její návrh neprošel.

Související obsah

Rusové tehdy umožnili v referendu Putinovi zůstat u moci až do roku 2036, nárok bude mít ještě na dvě šestiletá období. Musel by však kandidovat a ve volbách zvítězit. Hlasování doprovázelo několik demonstrací a spekulace o nedůvěryhodnosti sčítání a samotného referenda.

V ruském parlamentu však všichni nesdílí přání přejmenovat prezidentský úřad. Podle ruského webu Gazeta je proti například první místopředseda výboru Státní dumy pro budování státu a legislativu Jurij Sinělščikov. Slovo prezident mu nepřijde nejvhodnější, ale aktuálně je prý důležité řešit jiné politické otázky.

Putin byl na jedné ze schůzek opuchlý a vypadal vyčerpaně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz