Koronavirus

Epidemiologové: Další vlna covidu může přijít už v létě, nechte se doočkovat

Epidemiologové: Další vlna covidu může přijít už v létě, nechte se doočkovat
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

V pondělí testy odhalily 2 030 nově nakažených koronavirem a 673 reinfekcí, což je nejvyšší přírůstek od dubna. Podobná situace byla i v úterý, kdy testy prokázaly 1 980 nových infekcí a 639 reinfekcí. Čísla stoupají i ve světě. Epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula upozorňuje, že nová vlna se očekává již v průběhu letních měsíců.

Ještě před měsícem denní počty nedosahovaly 500 nově nakažených, v posledních dnech se ovšem počet pozitivně testovaných zvýšil na více než čtyřnásobek. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) však neexistuje žádný medicínský důvod, aby se znovu zavedly povinné respirátory a plošné testování.

"Každému doporučuji nosit respirátor v ambulancích zdravotnických zařízeních, u lékařů, v místech, kde je větší koncentrace lidí. Správnou volbou je ale doporučení," uvedl ministr na svém twitterovém účtu. Podle jeho slov nezpůsobují aktuální mutace covidu-19 tolik těžších průběhů jako u předchozích variant. Za poslední dva týdny se však počet nakažených v nemocnicích téměř zdvojnásobil.

Související obsah

Redakce TN.cz oslovila čtyři epidemiology, aby se vyjádřili k současné covidové situaci. Epidemiolog Roman Prymula řekl, že další větší covidová vlna se očekává již v průběhu letních měsíců. Účinnost vakcíny podle něj trvá maximálně osm měsíců od podání poslední dávky. "Důrazně proto doporučuji všem, kdo má pouze dvě dávky, aby se striktně nechali doočkovat i třetí, posilující dávkou," upozornil Prymula. Podle epidemiologa Petra Pazdiory je těžké odhadnout, jaká situace bude v září, očekává však, že počty nakažených budou růst ještě minimálně pár týdnů. I on doporučuje doočkování třetí dávkou.

"Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 budou teď nadále způsobovat nárůst nemocných a na křivce nových případů se to v následujících týdnech projeví novou vlnou. O nové vlně tedy z tohoto pohledu mluvit můžeme," uvedl epidemiolog Rastislav Maďar. Doplnil, že míra aktuální imunity se odvíjí od toho, jakou hladinu protilátek si daná osoba po očkování vytvořila. To je prý dáno věkem a zdravotním stavem ve vztahu k výkonnosti imunity a také tím, jak dlouhá doba od posilující dávky uplynula. Podle Maďara je ochrana třemi dávkami to nejlepší, co pro sebe lidé mohli udělat.

Související obsah

​Roman Prymula dále informoval, že v plánu je také další, čtvrtá dávka vakcíny. Ta bude určena pro lidi nad 60 let a pro osoby nad 12 let s oslabenou imunitou. Případně také pro zdravotníky, kteří s takovými pacienty pracují. Podle Prymuly bude v polovině října k dispozici nová vakcína, která bude účinná i proti variantě omikron a jejím prvním subvariantám. "Čtvrtou dávkou se začne očkovat po 15. srpnu. Co se týče nové vakcíny, ta by mohla být dostupná již na přelomu září a října. Není však technicky možné, aby byla účinná i proti novým subvariantám BA.4 a BA.5," upřesnil Petr Pazdiora.

"Počet aplikovaných čtvrtých dávek výrazně ovlivní, do jaké míry si poradíme se zhoršením pandemické situace v rizikovém chladném období," dodal Rastislav Maďar s tím, že v současné době se testuje vakcína specificky cílená na dominující subvarianty BA.4 a BA.5. "Ať už budou u nás včas na podzim k dispozici, nebo ne, posilující dávka bude důležitá. I kdyby to bylo původní vakcínou. Nové varianty se totiž vyvinuly z původního viru, podání původní vakcíny tedy bude mít smysl i nadále," uzavřel Maďar.

Související obsah

​​O zbytečně velkém důrazu na celkovou covidovou problematiku hovořil epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran: "Problematika covidu-19 je stejná jako u jiných běžných respiračních nákaz a nemá cenu s ní ztrácet čas."

pem, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz