Domácí

Čeští senioři nemají na léky. Snaha ušetřit je nutí zanedbávat léčbu

Čeští senioři nemají na léky. Snaha ušetřit je nutí zanedbávat léčbu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv české zákony mají chránit pacienty před vysokými doplatky za léky, i přes ochranný limit drtí řadě českých občanů rozpočet. Zejména léky na cukrovku či posílení žilních stěn představují problém, někteří pacienti proto z finančních důvodů omezují léčbu. Nejčastěji se podle průzkumu jedná o seniory. Následkem pak bývá zhoršování zdravotního stavu.

Průzkum společnosti Marketing Insight se zaměřil na vztah mezi doplatky za léky a jejich správným užíváním, na čemž mnohdy závisí účinnost léčby. Ukázalo se přitom, že vliv doplatků je v tomto ohledu značný. U nejčastějších léků s vysokými doplatky totiž pacienti mnohdy omezují správné dávkování ve snaze ušetřit.

"U těchto léků tvoří značnou část uživatelů senioři, pro které představuje doplácení významnou finanční zátěž. Nepravidelnost užívání léků, jejich vynechávání a nesprávné dávkování má pak samozřejmě za následek zhoršování zdravotního stavu a protahování zdravotních obtíží," vysvětluje farmaceutka Renata Venhodová z lékárny Magistra.

Dlouhodobě léky užívají především senioři, kteří jsou zároveň jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatel. Tvrdě na ně dopadají vysoké ceny energií i následky inflace. Průměrná hodnota doplatku činí 40 korun, u některých léků se ale pohybuje v řádech stovek korun. 

Související obsah

​Jedná se zejména o glutidy, tedy speciální léky na cukrovku, venofarmaka na posílení žilních stěn a chondroprotektiva na chronická degenerativní onemocnění kloubů. Podle Reného Hence z Marketing Insight je alarmující, že čtvrtinu celého objemu doplatků tvoří pouhých 22 léků.

Podle Venhodové by většina pacientů uvítala, kdyby jim v lékárnách byly nabízeny levnější alternativy předepsaných léků. Příkladem je například lék Detralex, který se používá k léčbě chronické žilní nedostatečnosti. Až třetina pacientů si přitom snižuje dávky nebo zkracuje dobu užívání tohoto léku.

"Hlavním důvodem je snaha ušetřit," vysvětlil Henc. Pacientům by finančně mohl ulevit lék Deneval, který obsahuje stejné účinné látky, ale doplatek na něj je oproti Detralexu poloviční, doplnila jej Venhodová.

Otázkou je, jak to bude do budoucna s českými pacienty, především seniory. "Výzvou pro nadcházející období bude z pohledu starších pacientů otázka zachování záchranné sítě tzv. započitatelných doplatků pro pacienty nad 65 let, resp. 70 let, ale také právě zmíněné generické substituce, které mohou pacientům pomoci," zakončil Henc.

Každý pátý důchodce v Česku žije na hranici chudoby (5/2022):

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz