Koronavirus

Dlouhé následky covidu má jen někdo. Pacienty spojuje jedna věc, tvrdí studie

Dlouhé následky covidu má jen někdo. Pacienty spojuje jedna věc, tvrdí studie
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Covid-19 v posledních dvou letech trápí celý svět a velké obavy panují kromě jiného z dlouhodobých následků nemoci. Nikdo totiž neví, co nemoc s tělem provede a jak moc ho dokáže poškodit. Někteří lidé mají potíže i měsíce po prodělání nemoci. Německá studie nyní odhalila, že tito lidé mají jednu věc společnou.

Nemoc covid-19 se ve světě rozšířila v roce 2020 a vědci toho o ní zprvu moc nevěděli. Během krátké doby ale přišli s léky i s vakcínami. Jedna z hlavních nezodpovězených otázek, která ale zůstala, se týká dlouhodobých následků po prodělání nemoci. 

Mnoho lidí totiž po prodělání covidu-19 trpí takzvaným dlouhým covidem, tedy následky, které se i několik měsíců po nákaze projevují únavou, vyčerpáním či problémy s dýcháním. V České republice dokonce vznikla specializovaná pracoviště, ve kterých jsou lékaři díky moderním metodám schopni tzv. dlouhý covid, jak se postcovidovému syndromu také přezdívá, objektivně sledovat.

To, kdo dlouhým covidem bude trpět, přitom nejde poznat podle intenzity samotného covidu. "Postcovidový syndrom se objevuje u nejrůznějších typů pacientů bez ohledu na to, v jakém stadiu nebo síle akutní covid prodělali," uvedla primářka interního oddělení Nemocnice Hořovice Markéta Veverková.

Související obsah

​​V Německu se proto zaměřili na jiný aspekt a zjistili, že téměř všichni pacienti s dlouhým covidem měli nějaké zdravotní obtíže už předtím. "96 procent případů pacientů s dlouhým covidem bylo nějak léčeno již dříve. Data nám tak ukazují, že pacienti s dlouhým covidem mají mnohem častěji než běžná populace nějaké již dříve existující onemocnění. Nejčastěji jsou to respirační onemocnění, vysoký krevní tlak, obezita a duševní onemocnění," popsal šéf Ústředního ústavu lékařů statutárních zdravotních pojišťoven Dominik von Stillfried pro deník Bild

Samozřejmě i v tomto případě existují výjimky, upozorňuje odborník. "Měli jsme také případ mladé ženy, která nikdy ničím netrpěla a po covidu trpí dlouhodobými komplikacemi. Stává se to ale jen velmi, velmi zřídka. Člověk má sice pocit, že po covidu se každý musí vypořádat s postcovidem a vážnými následky, ale data to neukazují," dodal von Stillfried.

Data Ústředního ústavu potvrdil také primář neurologie v Essenu profesor Christoph Kleinschnitz. "Předchozí psychiatrická onemocnění jsou největším rizikovým faktorem pro dlouhý covid," uvedl.

Jak se v České republice léčí postcovidový syndrom, se podívejte v reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz